Dziewczyny z OSP Przytkowice wyjeżdżają na Olimpiadę do Szwajcarii … trzymajcie kciuki!

Dziewczyny reprezentujące OSP Przytkowice wyjeżdżają na Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Druhowie z całego Świata, zawody te określają  jako Strażacka Olimpiada CTiF, impreza rozpoczyna się już niedzielę 14 lipca 2019 r. w Martigny w Szwajcarii wystąpi nich łącznie około 50 zespołów.  Trzymajcie kciuki za dziewczyny! Pamiętajmy, że młodzi druhowie z OSP Przytkowice znani są z dominacji w tych zawodach nie tylko w  skali gminy,  powiatu czy województwa ale też w skali kraju.

Przypomnijmy, że w ostatnich Ogólnopolskich Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTiF drużyna MDP Przytkowice sekcja dziewcząt  wywalczyła Wicemistrzostwo  Polski i tym samym zakwalifikowała się na Olimpiadę Strażacką, otrzymując okazję do rywalizacji w międzynarodowym gronie, w Olimpiadzie Strażackiej wystąpią drużyny z całego Świata.

Olimpiada potrwa od 14 do 21 lipca, najważniejszym dniem będzie czwartek 18 lipca kiedy to odbędą się finałowe występy, wcześniej dziewczyny odbędą kilka sesji treningowych, a piątek jest dniem promocji regionów.

Olimpiada będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zawarcia nowych znajomości a także doskonała okazja do promocji Gminy Kalwaria Zebrzydowska i Województwa Małopolskiego.

Tuż przed wyjazdem do Szwajcarii z drużyna MDP Przytkowice  spotkał się Burmistrz Augustyn Ormanty, który życzył ekipę powodzenia w Szwajcarii zapewniając, że  cała Gmina Kalwaria Zebrzydowska trzyma  kciuki za ich udany występ.

Trenerem zespołu jest Krzysztof Studnicki, opiekunami zespołu są Krzysztof i Andrzej Zmysłowscy, a także Wiesław i Robert Rudeccy, którzy pełnią też funkcję radnych Rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska finansowano wsparła przygotowania  i wyjazd na Międzynarodowe Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTiF w Martigny w Szwajcarii.

W pomoc  w organizacji wyjazdu w zaangażowało się również Województwo Małopolskie, z  drużyną kilka dni temu spotkał się Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, a także Komeda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Bezpośrednia relacje z wyjazdu kibice będą mogli śledzić na FB Gminy Kalwaria Zebrzydowska i OSP Przytkowice.

Olimpiada CTiF

Początki samej organizacji CTIF sięgają 1900 roku, kiedy to podczas międzynarodowej wystawy i kongresu pożarniczego zorganizowanego w Paryżu powołano do życia Wielką Międzynarodową Radę Straży Pożarnych, która w 1929 roku przybrała nazwę CTIF. Obecnie CTIF przekształca się w międzynarodowe stowarzyszenie służb pożarniczych i ratowniczych.

CTIF zrzesza 48 krajów (w tym Polskę) oraz 46 członków stowarzyszonych – głównie producentów sprzętu pożarniczego, stowarzyszenia pożarnicze i ratownicze oraz centra szkoleniowe.

Od 1961 stałym elementem towarzyszącym odbywającym się początkowo co 3 trzy, a obecnie co 4 lata, kongresom CTIF stały się międzynarodowe tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze.

Pierwsze odbyły się w Bad Godesberg (Niemcy), następne w miejscowościach: Miluza (Francja 1963), Karlovec (Jugosławia 1966), Krems (1969 Austria), Brno (1973 Czechosłowacja), Trento (1977 Włochy), Boblingen (Niemcy 1981), Vocklabruck (Austria 1985), Warszawa (Polska 1989), Berlin (Niemcy 1993), Herning (Dania 1997), Kuopio (Finlandia 2001), Varazdin (Chorwacja 2005), Ostrava (Czechy 2009), MIluza (Francja 2013).