Wystawa „Wielka Pielgrzymka – polski album rodzinny” w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża dokonany 16 października 1978 roku wywarł istotny wpływ nie tylko na historię Polski, ale i na losy świata. Ojciec Święty przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny kilka miesięcy później, 2 czerwca 1979 roku, a jego wizyta odmieniła serca Polaków. W 40. rocznicę tych wydarzeń Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z partnerami przy współudziale samorządu pragnie w symboliczny sposób odtworzyć trasę I pielgrzymki Ojca Świętego poprzez serię wystaw w 7 centrach komunikacyjnych ośrodków odwiedzonych wówczas przez papieża Jana Pawła II.

Wystawy, złożone z archiwalnych zdjęć ze zbiorów PAP eksponowane będą w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Gnieźnie, Nowym Targu, Oświęcimiu i Wadowicach, a także w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ekspozycje składać się będą z części ogólnej – ze zdjęciami z wszystkich przystanków pielgrzymki z tekstem dr. Rafała Łatki, specjalisty badającego dzieje Kościoła z IPN oraz części specjalnej – składającej się ze zdjęć z danego miasta.

Część ogólna oprócz tekstu zawiera aktywne QR kody, które umożliwiają odwiedzającym odtworzenie archiwaliów filmowych ze zbiorów TVP i Episkopatu.

Zapraszamy do oglądania!

Organizator: Niepodległa, Partnerzy: Biuro Programu „Niepodległa”. Współorganizatorzy: Gmina Kalwaria Zebrzydowska, PKN Orlen oraz PAP i PKP.