Pociąg Retro ponownie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Para buch, koła w ruch. Pociąg retro od maja ruszy na małopolskie tory! Cieszący się dużą sympatią zabytkowy tabor kolejowy pojawi się w nadchodzącym sezonie na najciekawszych trasach kolejowych w Małopolsce. Pociąg pojawi się również na torach na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska 29 czerwca, w tym dniu na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorona zorganizowany zostanie okolicznościowy piknik.

XX-wieczne lokomotywy na parę oraz odremontowane wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas kilkudziesięciu przejazdów jakie odbędą się na trasach do Zakopanego, Nowego Sącza, Krynicy, Biecza, Tarnowa, Wadowic i Andrychowa, Kalwarii Zebrzydowskiej. Dla starszych będzie to okazja do wspomnień, a dla młodszych niezapomniana okazja zobaczyć jak dawniej podróżowano.

Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – organizacja zrzeszająca pasjonatów i wolontariuszy działających na rzecz promocji kolei. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotację w ramach konkursu Województwa Małopolskiego "Małopolska Gościnna”. Warto wspomnieć, że projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję i prezentację atrakcji turystycznych Małopolski, do których przyjadą turyści w wagonach z epoki.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe.

Pomysłodawcami projektu są pasjonaci kolejnictwa zrzeszenie w Nowosądeckim Stowarzyszeni Miłośników Kolei, projekt wspiera Województwo Małopolskie.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu.

 

 

Nostalgiczna podróż na Kolejowym Szlaku Papieskim

Termin - 29.06.2019 (sobota)

Tras - Chabówka - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice

Skład pociągu - Lokomotywa parowa Ty2-911 i skład historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku.

Uczestnikom przejazdu proponujemy:

  • podróż Kolejowym Szlakiem Papieskim.
  • pikniki promocyjne podczas postojów pociągu na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i Wadowice, połączone z prezentacją atrakcji turystycznych tych miejscowości
  • zwiedzanie z przewodnikami Wadowic – rodzinnego miasta św. Jana Pawła II
  • udział zespołu artystycznego podczas przejazdu pociągu
  • regionalny poczęstunek dla każdego uczestnika przejazdu w ramach biletu
  • możliwość skorzystania z oferty wagonu barowego – retro
  • konkursy z nagrodami, upominki, przygotowane przez partnerów projektu
  • dłuższe postoje pociągu na stacjach: Sucha Beskidzka Zamek, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona

Planowany rozkład jazdy:

08:30 odjazd ze Skansenu Chabówka (wsiadanie dla zwiedzających Skansen)

09:00 odjazd ze stacji Chabówka

11:00 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – na stacji piknik dworcowy, odjazd z Kalwarii o godzinie 12:01.

12:30 – przyjazd do stacji Wadowice, powitanie, zwiedzanie miasta z przewodnikami, udział w imprezie na rynku miasta

W trakcie przerwy w Wadowicach skład wykona dodatkowy, ogólnodostępny kurs w relacji Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Andrychów – rozkład jazdy w trakcie ustalania.

15:00 – odjazd ze stacji Wadowice w drogę powrotną

18:00 – przyjazd do Chabówki

 

Tekst: malopolska.pl

Foto: kolejegalicyjskie.pl