Jeżdżę z głową

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz środków z budżetu Gminy Kalwaria Zebrzydowska 40 uczniów szkół podstawowych skorzystało z nauki jazdy na nartach w ramach zadania pn. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. Nauka jazdy na nartach odbywała się na stoku Czarny Groń w Rzykach w okresie od 2.02. do 2.03.2019 r. w formie zajęć pozalekcyjnych.

Utworzono 4 grupy po 10 uczestników. Każdy uczestnik skorzystał z 20 godzin nauki prowadzonych przez  czterech instruktorów z profesjonalnej szkoły  narciarskiej  TALARINI stacjonującej w Ski Centrum Czarny Groń. Uczestnicy nie posiadający własnego sprzętu narciarskiego mieli możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu, którego koszt pokryto z projektu.

Uczniowie nabyli podstawowe umiejętności jazdy na nartach zjazdowych na stokach o różnym nachyleniu i w różnych warunkach śniegowych, a w szczególności: rozwinęli równowagę, opanowali podchodzenie i obracanie, jazdę w linii spadku stoku, jazdę w skos stoku, pług, łuki płużne , skręt z pługu, wykonanie skrętów w różnym promieniu. Ponadto nabyli umiejętności kontrolowania prędkości jazdy  do posiadanych umiejętności i warunków terenowych śniegowych. Nabyli umiejętności bezpiecznego upadania  i podnoszenia się , umiejętność samodzielnej jazdy wyciągiem narciarskim oraz umiejętność pokonywania trasy slalomu.

Uczniowie zostali zaznajomieni z koniecznością dbania o stan techniczny sprzętu narciarskiego. Ponadto zostali uświadomieni na temat zasad bezpieczeństwa na stoku ze szczególnym uwzględnieniem posiadania odpowiedniego dobranego kasku.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, i z niecierpliwością oczekują na kolejne projekty,w których bardzo chętnie wzięliby udział.