Wizyta Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jadwiga Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii cały wczorajszy dzień spędziła w Kalwarii Zebrzydowskiej spotykając się uczniami, przedsiębiorcami, odwiedziła też  firmę produkcyjną i wystawę mebli. Minister podkreślała, że bardzo jej zależało na spotkaniach właśnie w Kalwarii Zebrzydowskiej, ponieważ chciała się rozliczyć z zobowiązań jakie złożyła tutaj w czasie  poprzedniej wizyty. Dziękowała również Burmistrzowi Miasta Augustynowi Ormantemu za ponowne zaproszenie. To był bardzo intensywny dzień dla Jadwigi Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej, wypełniony spotkaniami i rozmowami. W czasie wczorajszych spotkań Pani Minister towarzyszyli gospodarze miasta: Augustyn Ormanty Burmistrz Miasta i Piotr Janusiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wczorajszy dzień rozpoczął się od spotkania z uczniami w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, młodych zachęcała po podejmowania działalności gospodarczej.  „Jesteście dobrze wykształceni, możecie bez kompleksów budować markę Polski. My tworzymy możliwości, by Wam pomóc łatwo wejść na ścieżkę przedsiębiorczości. Wspieramy młode spółki technologiczne”. Zdradziła też, że z dużym sentymentem wspomina meble kalwaryjskie i zna ich jakoś, bowiem pierwsze meble jakie miała w pokoju pochodziły właśnie z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nie mogło zabraknąć osobistej wizyty w Sanktuarium Kalwaryjskim, minister przyznała, że gdy czas jej pozwala odwiedza  to miejsce, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia by swoim dzieciom pokazać Szopkę Kalwaryjską.

Kolejnym ważnym punkiem dnia była wizyta w firmie CONHPOL ze Stanisławia Dolnego, gdzie była okazja zobaczenia procesu produkcji obuwia i rozmowa z właścicielami firmy i osobami związanymi z branżą obuwniczą . Było to bardzo istotne spotkanie,  na którym podjęto rozmowy mające na celu ochronę polskiej marki.

Jednak najważniejszym punktem dnia było spotkanie z przedsiębiorcami z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy. Minister podkreślała, że tego typu rozmowy  z lokalnym środowiskiem gospodarczym są dla niej inspirujące i często przekładają się na rozwiązania legislacyjne. Minister chciała się też niejako rozliczyć  z poprzedniej wizyty i przedstawiła konkretne rozwiązanie, które zrodziło się w Kalwarii Zebrzydowskiej i zostało zrealizowane.

Przyspieszona amortyzacja – to był postulat z mojego poprzedniego spotkania w Kalwarii. To była na tyle atrakcyjna propozycja, że ją po półtora roku wprowadziliśmy w życie. Często powtarzam, że to jest pomysł przedsiębiorców z Kalwarii - zaznaczyła Emilewicz. Dodała, że nowe przepisy przełożyły się na 25-proc. wzrost zakupu maszyn i urządzeń przez przedsiębiorców.  Przed jesienią powinny zostać wprowadzone w życie kolejne przepisy ułatwiające funkcjonowanie małych i średnich firm. Chodzi m.in. o ustawę o zatorach płatniczych i nowe prawo zamówień publicznych.

W czasie  spotkania minister odpowiadała na szereg pytań, dotyczyły one głównie ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pojawiły się też pytania o wsparcie rządu dla  branży obuwniczej, przed zalewem kiepskiej jakości obuwia głównie z rynków azjatyckich. Padła konkretna propozycja stworzenia marki MADE IN POLAND dla branży szewskiej, ta propozycja ma szansę realizacji i gdyby została wprowadzona w życie można powiedzieć, że zrodziła się właśnie tutaj.

Zbigniew Pyrek Starszy Cechu Rzemiosł, przedstawił inicjatywę  utworzenia w Kalwarii Zebrzydowskiej Izby Rzemiosła, tę inicjatywę wsparł Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, a także Zbigniew Kochan ze Stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria”. Zbigniew Pyrek mówił, iż pragnieniem lokalnej społeczności i rzemieślników kalwaryjskich jest stworzenie miejsca, które będzie prezentowało tradycje rzemieślnicze, gdzie będzie można zaprezentować proces powstawania mebli, zobaczyć stare narzędzia i wyroby rzemieślnicze.

W trakcie pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej nie mogło zabraknąć wizyty w Pawilonie wystawowym Cechu Rzemiosł Różnych i kolejnych rozmów z rzemieślnikami.

Całodniowa wizyta Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak podkreślała Jadwiga Emilewicz była ukłonem w  stronę przedsiębiorców, rzemieślników z Kalwarii Zebrzydowskiej, minister podkreśla, że właśnie takie wizyty są inspirujące, nie bez znaczenia są też bardzo dobre relacje na linii Ministerstwo Przedsiębiorczości – Gmina Kalwaria Zebrzydowska i zaproszenie jakie złożył Burmistrz  Miasta Augustyn Orrmanty Minister Jadwidze Emilewicz.

Warto podkreślić, że minister Jadwiga Emilewicz, zadeklarowała wsparcie inicjatyw i propozycji jakie padły w trakcie  wizyty, wszystkie instytucje i osoby biorące  udział w spotkaniach pozostają  w kontakcie, niebawem możemy się spodziewać pierwszych owoców wizyty Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Władze miasta, Burmistrz, dziękują wszystkim osobom, instytucjom, którzy przyczynili się do sprawienie przeprowadzonej wizyty Pani Minister Jadwigi Emilewicz w  Kalwarii Zebrzydowskiej.