Blisko 300 uczniów przystąpiło „Do hymnu”

Blisko 300 uczniów z dwóch szkół z gminy Kalwaria Zebrzydowska wykonało Hymn Narodowy i inne pieśni patriotyczne biorąc udział w  Ogólnopolskim Konkursie dla szkół „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do konkursu „Do hymnu”  w całej Polsce przystąpiło  559 szkół.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Tego arcyskomplikowanego zadania podjęła się Beata Oczkowska nauczycielka z Zespołu  Szkolno-Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym. Dzielnie wspierały ją wychowawczynie klas IV-VIII dopingując swoich uczniów do efektywnego uczenia się tekstów na pamięć "Mazurka Dąbrowskiego", "Roty" oraz "Marszu Polonia". Przesłuchanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym, która gości nas od początku września w swoich podwojach – informuje Dorota Kawaler Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pieśni a capella na żywo i bez akompaniamentu, ale na szczęście z udziałem nauczyciela prowadzącego. Wykluczono możliwość użycia nagłośnienia i playbacku.

Śpiew oceniało Jury w składzie dwuosobowym: prof. Barbara Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi i Krzysztof Kozłowski, ogólnopolski koordynator akcji.

Jeszcze na długo przed umówioną godziną przesłuchania zjawili się uczniowie z klasy czwartej, lekko stremowani, ale zadowoleni. Towarzyszyli im rodzice, którzy wspierali dzielnie swoje pociechy i oczywiście dopingowali. Do nich dołączyli uczniowie z klas V-VIII wraz z wychowawcami i Dyrektor Dorotą Kawaler. Humory wszystkim dopisywały – dodaje Dorota Kawaler Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym

Na przesłuchanie przybył też  Augustyn Ormanty, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Brygida Paw, przewodnicząca Rady Rodziców i Rodzice.

Do konkursu przystąpili również uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach przesłuchania konkursowego uczniowie wykonali: „Hymn Państwowy, „Rotę” i „Marsz Polonia”, a nie było to rzeczą prostą, gdyż utworzony specjalnie na tę uroczystość chór składał się z aż 216 osób - uczniów z klas od I do VIII.

Atmosfera w tym dniu była podniosła i można było odczuć ducha patriotyzmu. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i w sposób godny prezentowali naszą szkołę. Pięknie wykonali pieśni patriotyczne, za co otrzymali gromkie brawa i liczne pochwały od gości i publiczności – mówi Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej Maria Mlak