Jubileuszowe przedstawienie teatru "Na Przekór"

Kolejny spektakl, kolejny sukces! Tak można by podsumować jubileuszowe przedstawienie „Piękna i Bestia” wystawione przez teatr „Na Przekór” działający w Zespole Szkół nr 3 w Przytkowicach. Tym razem w sztuce zagrali uczniowie III klas gimnazjalnych.

Poza premierą, która odbyła się 15.05.2018 r. w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej, widzowie mogli obejrzeć adaptację francuskiej baśni ludowej przez kolejne trzy dni.

W magiczny świat teatru wprowadził oglądających kupiec - ojciec głównej bohaterki (Wiktor Skurzyński), który wraz ze swym rachmistrzem (Aleksandra Cichoń) wyruszył w świat w poszukiwaniu atrakcyjnych towarów i niezwykłych podarunków dla swoich córek: Dumnej (Joanna Opyrchał), Zachłannej( Aleksandra Balcer) i najmłodszej - Pięknej (Aleksandra Grzebinoga). Wraz z kupcem mogliśmy trafić do indiańskiej wioski, poczuć zapach chińskiej herbaty i potraw czy też spotkać ludożerców w odległej Afryce. Niestety zły los, który często lubi pokrzyżować plany, sprawił, że kupiec nieopatrznie zerwał różę dla swojej najmłodszej córki z ogrodu, który należał do okrutnego władcy - straszliwej Bestii. W związku z tym czekała go dotkliwa kara - miał ponieść śmierć lub oddać Bestii swą najukochańszą córkę

Magiczny klimat spektaklu, który na długo pozostanie w naszej pamięci, to efekt pracy wielu ludzi: oczywiście reżysera, aktorów, tych którzy stworzyli m.in. scenografię, muzykę, choreografię, kostiumy, dźwięk, oświetlenie, efekty specjalne.

W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć działalności teatru „Na Przekór”. Jubileuszowy spektakl „Piękna i Bestia” zamyka 10 rok działalności teatru. Przez ten czas powstało 16 przedstawień - głównie baśni i bajek, np. „Przygody Pchły Szachrajki”, „Królowa Śniegu”, „Jaś i Małgosia”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Alicja w Krainie Czarów”. Były również sztuki poważniejsze, np. „Dziady cz.II”, „Mirandolina”, „Balladyna”. W widowiskach tych wzięło udział około 500 aktorów (przede wszystkim gimnazjalistów, a w bieżącym roku szkolnym również siódmoklasistów). Dokonania naszych aktorów obejrzało około 30 tyś. widzów.

Najtrudniej jednak ująć w statystyki czas poświęcony na przygotowanie tych przedsięwzięć. Każda liczba godzin wydaje się nieadekwatna, za mała. Najtrafniejsze być może jest słowo: OGROM!

Bez wątpienia był to „ogrom godzin” poświęcony na mozolne próby i przygotowanie całej oprawy każdej sztuki. To wszystko nie byłoby możliwe i żaden spektakl nie zakończyłby się sukcesem, gdyby nie tytaniczna praca i ogromne zaangażowanie ludzi pracujących przy tych widowiskach, a więc przede wszystkim naszych uczniów, którzy cały czas chcą więcej i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Rzeczy niemożliwych nie ma również dla Pana Jarosława Szweca - reżysera, pracującego niezmiennie od 10 lat z naszą młodzieżą, który na co dzień jest aktorem Teatru Ludowego w Krakowie. Nieocenione są również koleżanki z naszego Grona Pedagogicznego - Panie: Jadwiga Janicka, Zuzanna Bednarz-Paduch i Dorota Targosz, które od początku istnienia teatru pracują z uczniami, przygotowując kolejne spektakle. Potrafią zmieniać nie tylko rzeczywistość, ale też młodych ludzi - wydobywając z nich to, co najpiękniejsze, odkrywając pasje i często ukryte talenty.

Należy tu też wspomnieć, że „magia teatru” cały czas działa i „zaraża swoją mocą”, bo z przedstawienia na przedstawienie przybywa osób (zarówno z grona, jak i pozostałych pracowników szkoły), którzy angażują się w kolejne spektakle, dzieląc się swoimi umiejętnościami, podpowiadając pewne rozwiązania, itp. Nie można też zapomnieć o wsparciu, na jakie zawsze może liczyć nasz teatr ze strony Pana Augustyna Ormantego - Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Pana Andrzeja Burdka - Dyrektora CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej, rodziców oraz lokalnych przedsiębiorców.

Na koniec pozostało już tylko życzyć teatrowi „Na Przekór” dalszych sukcesów, udanych spektakli i kolejnych okazji do jubileuszy.

Autor: mgr Justyna Kapusta