Opłatek u Pszczelarzy

W niedzielę, 7 członkowie kalwaryjskiego Koła Pszczelarzy zorganizowali się w Klasztorze oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej na świąteczne spotkanie opłatkowe. Do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali pszczelarze z całego województwa.

O godz. 11:00  odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji pszczelarzy i ich rodzin. W czasie mszy świętej zostały złożone dary. Po mszy uczestnicy udali się do przyklasztornej restauracji gdzie odbyła się druga część uroczystości. W czasie spotkania pszczelarzy powitał dr Stanisław Babiński. W spotkaniu uczestniczyli O. Melchior Cichy, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i Wójt Gminy Lanckorona  Tadeusz Łopata.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już od wielu  lat pszczelarze z ościennych miejscowości, a nawet z odległych zakątków województwa małopolskiego pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej i spotykają się tutaj na tradycyjnym „Opłatku”.

Stało się tradycją, że w okresie imienin patrona pszczelarzy św. Ambrożego - biskupa Mediolanu spotykamy się w Kalwarii”. Jest to wyjątkowo sprzyjające miejsce do pielgrzymowania, dorocznych spotkań opłatkowych. Z roku na rok uczestniczy nas coraz więcej, tak że Bazylika OO. Bernardynów pęka w szwach. Pszczelarze przyjeżdżają całymi rodzinami i wiadomym mi jest , że co roku wyczekują tego dnia - z radością komentował spotkanie prezes kalwaryjskiego Koła Pszczelarzy Stanisław Babiński.

Faktycznie coraz więcej członków i sympatyków pszczelarstwa uczestniczy w przedświątecznym spotkaniu, także śmiało można powiedzieć, że to już są zjazdy, z zadowoleniem oznajmiał prezes.

Msza święta odbyła się  z udziałem wielu pocztów sztandarowych i licznie przybyłych pszczelarzy z terenów: Krakowa, Mogilan, Libertowa, Suchej Beskidzkiej, Wadowic, Andrychowa, Skawinek, Stryszowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Makowa i innych.

Podczas nabożeństwa pszczelarze przekazali dary ofiarne: miody i susz, a koło z Kalwarii wysoką 1,20 m, 12 kilogramowa świecę z wosku pszczelego ozdobioną motywami pszczelarskimi.

Później w przyklasztornej kawiarni prezes Stanisław Babiński serdecznie witał gości, wśród których byli przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, prezesi kół z różnych miejscowości (a jest ich na terenie województwa małopolskiego około 50), kapelana pszczelarzy.  Były także okolicznościowe wystąpienia, wspólna modlitwa i życzenia. W miłej i przyjaznej atmosferze upłynęło spotkanie. Nie da się ukryć, że toczące się rozmowy zdominował temat pszczelarstwa. Koneserzy miodów pitnych mieli okazję delektować się całkiem smacznym miodem.