Warsztaty teatralne w SP nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym

16 października to kolejna rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym dniu zostało zorganizowane spotkanie z zaprzyjaźnionym aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, panem Jerzym Dziedzicem.

Tym razem pan Jerzy zagościł do nas wraz z panią Marią Dyczek, która na co dzień jest charakteryzatorką oraz perukarką w teatrze w Bielsku. Aktor pragnął pokazać, jak ważni są w teatrze twórcy poza sceną.

Po przywitaniu się oraz opowiedzeniu wesołych anegdotek, pan Jerzy wybrał jednego ucznia, któremu pani Maria nałożyła na głowę specjalną pończochę, skrywającą włosy. Kolejnymi etapami charakteryzacji było m.in. malowanie twarzy, przyklejenie sztucznego nosa, wąsów a także ran oraz nakładanie przeróżnych peruk. Gdybyśmy nie wiedzieli, kto zgłosił się do charakteryzacji, to na pewno byśmy go nie rozpoznali.

Pani Maria pokazała nam, jak przygotowuje się aktorów w teatrze przed wyjściem na scenę. W tym czasie Jerzy Dziedzic ciekawie opowiadał o fryzurach panujących w różnych epokach oraz sposobach, jakimi można pokłonić się królowej.

W trakcie spotkania robiliśmy zdjęcia utrwalające całe warsztaty. Na koniec pani Maria pomalowała - na różne sposoby - wszystkich chętnych swoimi profesjonalnymi szminkami, kredkami i cieniami do powiek. Zabawa była wspaniała, a oklaskom nie było końca.

Z niecierpliwością będziemy czekać na następną fantastyczną lekcję. Spotkanie przybliżyło uczniom naszej szkoły ogromne zamiłowanie Karola Wojtyły do teatru.

Redaktorki Szkolnego Koła Literacko-Dziennikarskiego
Oliwia R., Magdalena W.

tekst i foto: SP nr 1 w Stanisławiu Dolnym