Poznajemy Kalwaryjskie Rzemiosło

Warsztaty "Miasto rzemieślników - stolarstwo i obuwnictwo w Kalwarii Zebrzydowskiej" zakończyły cykl spotkań edukacyjnych dotyczących wybranych zagadnień z historii miasta w ramach projektu „Kalwaria. Miasto. Ludzie. Historia”.

Warsztaty podzielone były na dwie części. W trakcie pierwszej z nich młodzież z gimnazjum w Przytkowicach wysłuchała prelekcji Zbigniewa Pyrka - Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, organizacji, która aktualnie zrzesza około 280 zakładów rzemieślniczych w zakresie branży stolarskiej, tapicerskiej, obuwniczej i różnej. W trakcie spotkania w siedzibie Cechu młodzież obejrzała również film, prezentację multimedialną oraz wystawę zdjęć dotyczących zarówno historii jak i obecnej sytuacji stolarstwa w Kalwarii. Na zakończenie spotkania wspólnie zwiedziliśmy wystawę mebli w Pawilonie wystawienniczym nr 2 przy ul. Jagiellońskiej, prezentującą szeroką ofertę mebli zarówno stylowych jak i nowoczesnych. Do wyposażenia wnętrz, zarówno mieszkalnych jak instytucji, biur, hoteli.

Następnie udaliśmy się parędziesiąt metrów obok, by zwiedzić otwartą w czerwcu wystawę „Dawne rzemiosło kalwaryjskie” a także wysłuchać opowieści o historii stolarstwa i szewstwa oraz obejrzeć niezwykle ciekawą ekspozycję, na którą składają się nie tylko stare narzędzia stolarskie ale też tapicerskie, szewskie, cholewkarskie i krawieckie.

Drugi dzień z kolei młodzież spędziła na zajęciach praktycznych na warsztatach szkolnych w ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej - jednej z najstarszych szkół zawodowych w województwie małopolskim, która w tym roku świętowała Jubileusz 120-lecia.

W trakcie 4 godzinnych warsztatów młodzież podzielona na dwie grupy pod okiem instruktorów samodzielnie wykonywała drewniane piórniki, a później grawerowała na nich różne napisy i wzory. W trakcie tych zajęć dowiedzieli się nie tylko co to jest frezowanie, do czego służą ściski, co to są strugi, ale także przekonali się jak wiele dokładności, cierpliwości i kreatywności wymaga praca stolarza czy szewca.

Efekty pracy uczniów będzie można zobaczyć na wystawie podsumowującej projekt, która otwarta zostanie już 10 listopada w „Starym Kinie”, przy ul. Mickiewicza 4.


Galeria zdjęć - spotkanie w Cechu Rzemiosł Różnych

Galeria zdjęć - zajęcia praktyczne z ZS im. KEN