Nowy Rok Akademicki UTW

Wykładem "Zmysły roślin" wygłoszonym przez prof. dr. hab. Marcina Rapacza z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Większość z nas pewnie myśli, że rośliny po prostu siedzą, unieruchomione w glebie i trwają. Ale nasze oczy nas mylą. Rośliny muszą przecież być wrażliwe na sygnały, płynące do nich ze środowiska i reagować na nie. Rodzaj sygnałów, docierających do roślin, jest tak różny, jak czynniki środowiskowe, które wpływają na rośliny.

W trakcie wykładu nasi studenci dowiedzieli się, w jaki sposób rośliny „widzą”, „czują”, "wąchają" i "dotykają" oraz rozpoznają pory roku i pory dnia. Te sygnały regulują całe życie roślin, ich wzrost, rozwój, dojrzewanie i współdziałanie z sąsiadami. Dowiedzieli się także co  reguluje zegar biologiczny u roślin oraz co to są fotoreceptory, fitochromy czy fototropiny.

W trakcie wykładu udało się nam też obalić kilka mitów dotyczących roślin, jak np. ten że trzeba jeść marchewkę żeby mieć dobry wzrok.

Na kolejny wykład w ramach kalwaryjskiego UTW zapraszamy już 24 października o godz. 17:00 do "Starego Kina". Tym razem będziemy zgłębiać tajemnice wszechświata.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.