Pociąg Retro w Kalwarii Zebrzydowskiej na 400-lecie lokacji

W niedzielę 1 października na stację Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona przyjechał zabytkowy Pociąg Retro. Na stacji podróżnych witały tłumy mieszkańców.

Skład pociągu stanowiła lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt, a dodatkową atrakcje stanowił pociąg papieski, który przywiózł turystów na stację.

Turystów z Pociągu Retro powitali Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Dodatkowo podróżnych witał Zespół Regionalny „Sami Swoi” z Przytkowic, który swoją grą szybko podbił serca podróżnych i mieszkańców otrzymując duża porcję braw.

Nie mogło też zabraknąć poczęstunku przygotowanego przez panie z Koło Koła Gospodyń „Swojskie Klimaty” z Barwałdu Średniego, a także Stowarzyszenia „3 Wionki” z Jastrzębi, był ogórek Kalwaryjski i inne potrawy regionalne.

Przyjazd zabytkowego pociągu i inne atrakcję  przygotowane  przez Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej przyciągnął na stację kolejową tłumy mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i okolicy.

Pomysłodawcami projektu są pasjonaci kolejnictwa zrzeszenie w Nowosądeckim Stowarzyszeni Miłośników Kolei.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

W uroczyste powitanie pociągu Retro na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska –Lanckorona zaangażował się Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, Urząd Gminy w Lanckoronie i Nowosądeckim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei, przy współpracy z GOK Lanckorona, Kołem Gospodyń Wiejskich „Swojskie Klimaty” z Barwałdu Średniego, Stowarzyszeniem 3 Wionków z Jastrzębi, OSP Kalwaria Zebrzydowska.