VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne

W Konwencie Ojców Bonifratrów w Zebrzydowicach w ostatnia sobotę odbyły się VI Dożynkowe Spotkanie Integracyjne. To były dożynki jakich jeszcze w naszej okolicy nie było! Głównym organizatorem tego spotkania był Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach.

Dożynki rozpoczeły sie Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach. Podczas uroczystej liturgii z pokorą dziękowano Bogu za tegoroczne plony. Na zakończenie Ksiądz Tomasz Szarliński zwrócił uwagę na nietypowy charakter tegorocznej edycji Dożynek, która jest nie tylko tradycyjną formą świętowania i dziękczynienia za zbiory, ale również wpisuje się w Jubileusz 400-lecia lokacji miasta Kalwaria Zebrzydowska. Na ambonie pojawił się w stroju z epoki fundator Konwentu Mikołaj Zebrzydowski (Piotr Piecha), który przedstawił zgromadzonym swoją małżonkę Dorotę Herburt Zebrzydowską ubraną w charakterystyczną czarną suknię. W tej roli wystąpiła Pani Renata Mikołajek-Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach.

Wojewoda krakowski podyktował porządek orszaku dożynkowego, który zapowiadał się niezwykle szykownie. Wystrzał z broni Dragonów Pana Zebrzydowskiego przywitał wychodzących ze świątyni. Feeria barw i dźwięków wzbudziła zachwyt gości.

Husaria, Regimenty, Dragoni Starosty Lanckorońskiego, Asysta Zebrzydowskiego, Sztandar Zespołu Szkół nr 4 w Zebrzydowicach, Przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, Orkiestra Dęta i Koło Gospodyń „Same Swoje” z Przytkowic, Koło Łowieckie „Jarząbek” w oryginalnych kostiumach prezentowali się naprawdę okazale.

Za nimi liczne grupy niepełnosprawnych z różnych ośrodków wsparcia z czterech województw na czele z wolontariuszami. Niebieskie chmurki z nazwami instytucji pomocowych w rękach młodzieży podkreślały główną ideę zorganizowanego wydarzenia. Dożynkowe Spotkanie Integracyjne jest inicjatywą współfinasowaną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, której głównym celem jest wzajemna integracja środowiska osób niepełnosprawnych i społeczności lokalnej. Wielobarwny korowód dożynkowy zamykali gospodarze imprezy Dorota i Mikołaj Zebrzydowscy, wspólnie z podopiecznymi Konwentu i przedstawicielami władz państwowych oraz kościelnych.

W krótkiej, improwizowanej scence pomocy słabnącemu pielgrzymowi pokazali, że kazdy z nas ma wybór i w danej sytuacji może zachować się różnie, ale wartość bezinteresownej miłości bliźniego jest niekwestionowana. Wzbogaceni tą prawdą z radością udaliśmy się do Konwentu Bonifratrów, gdzie po odśpiewaniu  dożynkowego hymnu „Pieśni o Cedronie” rozpoczęliśmy  biesiadę.

Zebrzydowickim Dożynkom towarzyszyło w tym roku wiele atrakcji:  warsztaty artystyczne, fotograficzne, historyczne, projekcja filmu o Mikołaju Zebrzydowskim, wystawa prac konkursowych „Sen o Kalwarii”, zabawa taneczna.

Dla pasjonatów wojskowości organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę. Na polach gospodarstwa Konwentu rozegrało się widowisko historyczne pn. „Potyczka o Dwór Zebrzydowskiego z 1655 roku”. Członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach i wyposażeniu z epoki zaprezentowali scenę bitwy pomiędzy Polakami i Szwedami. Czy takie wydarzenie miało miejsce na tych ziemiach? Tego nie wiemy, ale wiemy że przyciągnęło uwagę kilkuset widzów z różnych zakątków naszego powiatu.

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że zabawa trwała prawie do rana, a ostatni goście niechętnie opuszczali bonifraterski ogród. Obraz tańczących na parkiecie ludzi, obecność tak wielu przedstawicieli różnych środowisk w jednym miejscu, poczucie wspólnoty i wesela rozczulało najmocniej.

Byli z nami tego dnia m.in.: Prowincjał Zakonu Bonifratrów – Ojciec Eugeniusz Kret, Wicestarosta Powiatu Wadowickiego – Pan Andrzej Górecki, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej – Pan Augustyn Ormanty, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Pani Barbara Pindel – Polaszek oraz Małopolski Wicekurator Oświaty – Pani Halina Cimer. O uroczy klimat zatroszczył się duet muyczny WALOR.

{Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach – Kamila Mentel}