Bieg w 334. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

Sztafeta biegu upamiętniającego 334. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej była obecna w  Kalwarii Zebrzydowskiej. Biegaczom towarzyszyli młodzi z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokolik” z Przytkowic.

Przypomnijmy  w tym roku obchodzimy 334 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Stąd też z inicjatywy polonijnych organizacji utworzony został Polonijny Komitet Obchodów Odsieczy Wiedeńskiej.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej organizowany już po raz piąty przez Polonijny Komitet Obchodów Odsieczy Wiedeńskiej, to bieg z historią w tle.

Sam  bieg, ma zwrócić uwagę na ogromy trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń – mówią członkowie sztafety upamiętniającej 333 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i dodają Wydarzenie to ma przypominać o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym odwiedzając Sanktuaria Maryjne, w tym także Sanktuarium Kalwaryjskie

Uroczystości zakończyły  się w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, wzgórzu pod Wiedniem z którego w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z muzułmańską Turcją.

Impreza ma charakter integracyjny oraz edukacyjny, ma też na celu ukazanie piękna Polski, szczególnie terenów przez które będzie przebiega trasa biegu. Ze sztafetą biegaczy w pobiegli młodzi z UKS „Sokolik” reprezentowali gminę Kalwarię Zebrzydowską, była to też dobra okazja dla młodych by poznać historię związaną z Odsieczą Wiedeńską.