Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Informacja Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie o szkodliwości barszczu Sosnowskiego

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie przypomina, że na terenie województwa małopolskiego zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt może stanowić barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel).

Roślina ta występuje głownie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów  i rowów, na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dłużej wilgotności powietrza. Szczególnie niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergię.

Barszcz Sosnowskiego nie jest umieszczony na liście organizmów kwarantannowych, a więc nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003r.  o ochronie roślin (Dz.U. z 2014 r. poz. 621, z późn. zm.)

Informacje szczegółowe dotyczące wyglądu tej rośliny i sposobu jej rozpoznawania można znaleźć na stronie internetowej www.barszcz.edu.pl

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - INFORMACJE (pdf)

 

barszcz sosnowskiego