Półkolonia letnia 2017 w Barwałdzie Średnim

Dwudziestoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim miło i przyjemnie spędziła pierwszy tydzień wakacji na półkolonii zorganizowanej w tutejszej szkole. Półkolonie to dobry czas na szukanie nowych pasji i sportów oraz integrację z rówieśnikami poprzez wspólne zabawy, gry, wycieczki i rekreację.

W celu przybliżenia uczestnikom półkolonii piękna przyrody oraz historii małej ojczyzny zorganizowano wycieczkę do miasta aniołów, czyli urokliwej Lanckorony, gdzie uczniowie zobaczyli tajemnicze ruiny zamku na szczycie Góry Lanckorońskiej, wspaniałą panoramę odsłaniającą Kalwarię Zebrzydowską z klasztorem oraz widoki na doliny i odległe miejscowości, a także Kościół parafialny i XIX wieczne domki przy Rynku, które tworzą malowniczy zespół przypominający minione wieki. Bogactwem przyrody, zbiorem starych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, grami i zabawami terenowymi, spacerem po łące pełnej kwiatów i ciekawych okazów roślin, pysznymi kiełbaskami i swojską lemoniadą zachwyciło uczniów lanckorońskie gospodarstwo ekologiczne „Zagroda Ławeczki”.

 

W drugim dniu trwania półkolonii postawiono na wzbogacenie osobowości dzieci, rozwój wyobraźni i zdolności manualnych poprzez twórczą zabawę ze sztuką. Zorganizowano więc warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały ciekawe i twórcze prace przedstawiające niezwykłe krajobrazy inspirowane pięknem otaczającej nas przyrody oraz pachnące, kolorowe i pełne skarbów morza mydełka. Dla rozwoju kulturalnego i dobrego wychowania w kolejnym dniu uczestnicy półkolonii wraz ze swymi opiekunami pojechali do Wadowic na film pt.: "Auta 3", by śledząc przygody i losy rajdowego mistrza sportu motorowego Zygzaka McQueena, przekonać się, że „..ostatecznie wygrywa ten, kto zbuduje swoją tożsamość w oparciu o doświadczenia pokoleń; nie obrazi się na rzeczywistość i nie obróci plecami do postępu, a jednocześnie będzie nosił w sercu mądrości starszyzny”.

 

W czwartym dniu organizatorzy letniego wypoczynku zadbali o zdrowie i tężyznę fizyczną o raz dobre samopoczucie dzieci. Zorganizowali wyjazd na ściankę wspinaczkową do Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Lotnictwo, latanie… podróże… - to pobudza wyobraźnię, rozbudza marzenia, skłania do stawiania pytań i szukania odpowiedzi, dlatego wspaniałą atrakcją dla wszystkich był również wyjazd na lotnisko w Balicach w ostatnim dniu pobytu na półkolonii. Dzieci odbyły spacer po części ogólnodostępnej terminala „ścieżką pasażera”, poznały każdy z etapów ścieżki, którą przechodzi pasażer od momentu pojawienia się na lotnisku, do momentu wejścia na pokład samolotu. Zostały zapoznane z tajnikami pracy lotniska, w tym z zawodami na lotnisku, procedurami lotniskowymi oraz faktami historycznymi związanymi z lotnictwem, historią lotniska oraz wizytami Świętego Jana Pawła II w krakowskim porcie lotniczym.

 

Uczestnicy półkolonii, kierownik oraz opiekunowie serdecznie dziękują Urzędowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Ośrodkowi Administracyjnemu Szkół Samorządowych oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wypoczynku i gościli nas w czasie trwania półkolonii.

Źródło: ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim