XVIII Rajd Wagabunda

Uczniowie ze szkół z gminy Kalwaria Zebrzydowska uczestniczyli w XVIII Rajdzie „Wagabunda”, którego mottem przewodnim stały się obchody
400-lecia lokacji Kalwarii
. Honorowy Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta.

 

 

Młodzież podczas wędrówki rozwiązywała zadania dotyczące historii i geografii naszego regionu, jak też samej trasy, obiektów na niej spotkanych. Chcąc uczestniczyć w rywalizacji i zdobyć puchar, należało przejść wyznaczoną i dokładnie opisaną drogę, mieć oczy szeroko otwarte, by nie przegapić czegoś, o co pytali organizatorzy. Można było o pomoc poprosić np. zakonników Klasztoru OO. Bernardynów, bo Klasztor był punktem, do którego dotarła znaczna część uczestników, i w ten sposób zdobyć odpowiedzi na zadane pytania. Można było skorzystać z map, przewodników książkowych czy Internetu.

Drużyny rajdowe wyruszyły z różnych miejsc: Stronia, Barwałdu, Przytkowic, Zebrzydowic. Meta rajdu była w Zespole Szkół nr 2 w Brodach, bo to właśnie ta szkoła była organizatorem „Wagabundy”. 18 lat temu zapoczątkował ją ówczesny nauczyciel geografii – mgr Stefan Boryczko, a kontynuuje obecny – mgr Jacek Wojewodzic. Pan Boryczko przybył i na ten rajd, z niemałym wzruszeniem wspominał jego początki. W szkole zostały zaprezentowane okolicznościowe plakietki z poprzednich rajdów, jak też prace uczniowskie dotyczące Kalwarii i jej zabytków.

Organizacja była możliwa dzięki pomocy Pana Burmistrza dr hab. inż. Augustyna Ormantego, Rady Rodziców, Dyrekcji i Nauczycieli z ZS nr 2 w Brodach, Inwałd Parku, Wydawnictwa Kartograficznego Compass, Ośrodka Czarny Groń w Rzykach i Wydawnictwa „Bezdroża”.

 

ZS nr 2 Brodach