Tydzień Czytania w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniach 3-10 czerwca 2017 r. odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku, Tydzień Czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9240 wolontariuszy kampanii czytania oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. Wypełniają go tysiące imprez czytelniczych, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii, jak co roku, aktywnie włączyła się w tę ogólnopolską akcję.

W czasie spotkań w Bibliotece w Kalwarii oraz filiach bibliotecznych czytano książkę Elizy Piotrowskiej „Święty Brat Albert”.

W dniu 5 czerwca w Bibliotece Publicznej - Filii Leńcze, Pani Gabriela Kryca czytała dla dzieci klas I i II z ZS nr 6 w Leńczach. Dla dzieci przygotowano również wystawę najnowszych książek w bibliotece.

W tym dniu również w ramach akcji w Szkole Podstawowej w Stanisławiu Dolnym, odbyło się głośne czytanie dla uczniów klas drugich z ZS nr 8. Pani Sołtys Grażyna Opyrchał czytała dzieciom opowiadanie o Świętym Albercie.

5 czerwca w Bibliotece Publicznej- Filii Brody w ramach akcji, bibliotekarz Marcin Wcisło czytał dla uczniów klas III z ZS nr 2 w Brodach. Nie zabrakło także wspólnej dyskusji wokół wypowiedzi Brata Alberta „Być dobrym jak chleb…”

7 czerwca w Bibliotece Publicznej- Filii Przytkowice do czytania w XVI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom zaproszono Dyrektora ZS nr 3 w Przytkowicach, Panią Urszulę Wilczyńską. Na spotkanie zaproszono uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej. Po przeczytaniu opowiadania uczestnicy jeszcze raz przeanalizowali najważniejsze wydarzenia z życia świętego, które wykorzystali do rozwiązania krzyżówki o świętym Bracie Albercie.

W dniu 8 czerwca w Bibliotece Publicznej- Oddziale dla dzieci i młodzieży gościliśmy Panią Krystynę Maluty, emerytowaną nauczycielkę, która czytała dla uczniów klas II a i b z ZS nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zaprezentowane opowiadanie o świętym Bracie Albercie wzbogacone zostało o fakty z życia świętego oraz fotografie jego obrazów. Miłym akcentem spotkania było wspólne odśpiewanie z dziećmi piosenki promującej kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”.

Ponadto w ramach Tygodnia Czytania gościliśmy w Bibliotece wyjątkowego gościa Pana Jerzego Trelę, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, pochodzącego z Leńcz. W dniu 14 czerwca Pan Trela zaprezentował dla uczniów klas I Gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej opowiadanie „ Mały pisarczyk z Florencji”, E. de Amicisa. Spotkanie z Jerzym Trelą było również okazją do wspólnej rozmowy z aktorem o jego zawodowej karierze.

 

Wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie akcji dziękujemy

Anna Bogunia
Renata Żak