„Moralność pani Dulskiej” Grupy Teatralnej „Gim-Te-Dra”

„Moralność pani Dulskiej” jest niewątpliwie trudną do zagrania i interpretacji sztuką. Wiele w niej prawd, które do dzisiejszych czasów są aktualne. Postawa głównej bohaterki dotyka każdą osobę, która nawiązuje z nią relacje. Grupa Teatralna „Gim-Te-Dra” działająca przy Zespole Szkół Nr1 pod kierunkiem pani Bernadetty Słoniny zmierzyła się z tak trudnym utworem i to  z jakim efektem. Widzowie byli pod wielkim wrażeniem.

Grająca Anielę Dulską Natalia Tyrpa świetnie ukazała obłudę i bezwzględność głównej bohaterki. W rolę męża Dulskiej, Felicjana, wcielił się Adam Pająk, który uwydatnił jego małomówność i obojętność. Faworyzowany przez matkę Zbyszko Dulski (Jakub Żegliński) wyśmiewa zasady ustanowione przez nią  i próbuje się buntować. Wybiera jednak dotychczasowe życie, odrzucając odpowiedzialność i wspólną drogę przez życie z Hanką (Kornelia Pilch).

W podjęciu takiej decyzji Zbyszkowi pomaga Juliasiewiczowa. W tej roli Emilia Janusiewicz, która wspaniale odtworzyła „złodziejski spryt” swojej bohaterki.

Z kolei Hance chce pomóc matka chrzestna – Tadrachowa (Joanna Filek), targując dla niej jak największe odszkodowanie. W rodzinnych dyskusjach biorą udział młodsze siostry Zbyszka – Hesia i Mela. W tych rolach czuły się jak ryby w wodzie Agnieszka Grodecka i Karolina Bartoszek. Na uwagę zasługuje także Martyna Żak grająca tragiczną postać lokatorki.

Przedstawione wydarzenia rozegrały się w salonie mieszczańskim „umeblowanym” przez p. Mariusza Pilcha i uzupełnionym elementami scenografii przygotowanymi przez samych aktorów. Przepiękne kostiumy uszyła p. Jolanta Janusiewicz. Dźwięk i światło to zasługa p. Łukasza Dziedzica.

Spektakl mogli obejrzeć uczniowie Zespołu Szkół Nr 1, gimnazjaliści z Brodów, licealiści, a także władze gminy i mieszkańcy Kalwarii.

 

Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

TUTAJ - Galeria FOTO