Jest taki kraj, gdzie uczniom nie zadaje się prac domowych...

Który z uczniów (a myślę, że także wielu rodziców) nie marzy o tym, żeby nie zadawano zadań domowych? Nierealne? Okazuje się, że jest takie miejsce… W Australii uczniowie po lekcjach czas mają do swojej dyspozycji, najczęściej spędzają go w parku lub na plaży. Program nauczania różni się od polskiego, mniej w nim teorii, wiedzy ogólnej, a więcej praktyki. Młody człowiek ma być przede wszystkim wysokiej klasy fachowcem.

W wirtualną podróż po kontynencie australijskim zabrała uczestników spotkania Pani Elżbieta Bednarczyk, która 15 maja gościła w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz ZS nr 3 w Przytkowicach.

Piękne miasto Perth nad Oceanem Indyjskim z Kings Parkiem - największym na świecie parkiem miejskim ( pow. 500 ha), ciągnące się kilometrami białe plaże, bogactwo świata przyrody i piękno krajobrazu rozbudziły wyobraźnię widzów.

Pani Elżbieta Bednarczyk – urodzona w Polsce, mieszka na stałe w Australii od 30 lat.

Jest autorką książek dla dzieci ( Kłótnia w tornistrze, Chciwy niedźwiadek, Nocne rozmowy, Figlarne myszki, Zimowa przygoda królika). Książeczki niosą pozytywne przesłanie dla młodego czytelnika, przekazują wzory dobrego zachowania, zwracają uwagę na to , co w życiu naprawdę ważne. Autorka prezentuje w nich swoją filozofię życiowa – optymizm, wiarę w dobro, miłość. W czasie spotkania recytowała dzieciom fragmenty książeczki „Kłótnia w tornistrze”. Historia przyborów szkolnych, które nie zawsze są szanowane przez dzieci była okazją do rozmowy na temat postawy szacunku do innych oraz otaczającego świata.

Pani Bednarczyk jest zawodową tancerką, Na zakończenie spotkania w pięknym stroju wykonała dla dzieci taniec cygański. Była też okazja spróbować swoich sił na mini warsztatach flamenco. Po spotkaniu dzieci miały możliwość nabycia książeczki „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem Autorki.

Dziękujemy Pani Elżbiecie Bednarczyk za przyjęcie zaproszenia do kalwaryjskiej Biblioteki.

Spotkania 15 maja zakończyły całoroczną współpracę ze szkołami z Kalwarii Zebrzydowskiej, Przytkowic oraz Barwałdu Średniego.

Państwu Dyrektorom oraz Wychowawcom dziękujemy za pomoc w realizacji projektów edukacyjnych i wspólną promocję czytelnictwa.

Bogusława Moskała
Dyrektor Biblioteki Publicznej