Czwartoklasiści uczyli się ratować życie

4 maja 2017 roku z inicjatywy wychowawczyni oraz rodziców uczniowie klasy IV ZS nr 8 w Stanisławiu Dolnym wzięli udział w 3-godzinnym pozalekcyjnym seminarium pt. "Pierwsza pomoc przedmedyczna" prowadzonym przez wykwalifikowanego ratownika medycznego a zarazem szkoleniowca - p. Krzysztofa Śniateckiego.

Na początku dzieci uważnie wysłuchały, jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować; utrwaliły też numery alarmowe. Następnie, pod czujnym okiem specjalisty, każdy z uczestników mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów czy defibrylatorów szkoleniowych AED. Dzieci z zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedzą o tym, jak należy nieść pomoc, która może uratować czyjeś życie. Uczniowie w miłej atmosferze zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wzmocnili więzi emocjonalne. Na potwierdzenie odbytego seminarium otrzymali pamiątkowe imienne zaświadczenia.

Pamiętajmy! Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która tej pomocy potrzebuje. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często działają instynktownie, nie odczuwają strachu, dlatego istotne jest, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania.

Joanna Elżbieciak