Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zorganizowali XVI Edycję Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej już po raz trzeci uczestniczyła w obchodach Małopolskich Dni Książki. Z tej okazji w dniu 24 kwietnia zorganizowaliśmy „ Wiosenny Kiermasz Książki” oraz zajęcia czytelniczo- plastyczne dla dzieci.

W tym dniu w godzinach 900-1300 w Bibliotece można było nabyć nowości wydawnicze dla dzieci i dorosłych oraz poszukać ciekawych pozycji wśród książek używanych.

Dla uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz z Zespołu Szkół nr 2
w Brodach zorganizowano zajęcia czytelniczo- plastyczne. Do czytania opowiadania „ Dom bez książek to dom bez okien”, zaprosiliśmy Panią Krystynę Maluty, emerytowaną nauczycielkę języka polskiego. Następnie dzieci wykonywały w grupach pracę plastyczną z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych.

Tego dnia każdy Czytelnik, który odwiedził Bibliotekę otrzymał w prezencie symbol Małopolskich Dni Książki- czerwoną różę.

Podczas tegorocznych Małopolskich Dni Książki, Bibliotekę w Kalwarii odwiedziło 166 osób. Wśród nich znaleźli się Nauczyciele i Uczniowie klas I i II Szkół Podstawowych z wychowawcami: Panią Jolantą Studnicką, Panią Katarzyną Daniel, Panią Marią Dźwierzyńską, Panią Anną Górlaczyk i Panią Anetą Drozd oraz I klasa Gimnazjum z nauczycielem języka polskiego, Panią Danutą Tatar. W Kiermaszu wzięli udział także Dyrektor Pani Małgorzata Pasternak, Wychowawcy i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ponadto gościliśmy grupę pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Za współpracę dziękujemy kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach, Panu Grzegorzowi Piotrowskiemu oraz Pani Kamili Mentel, za projekty zakładek okolicznościowych.

Honorowy Patronat nad działaniami Biblioteki w dniu 24 kwietnia, objął Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, dr hab. inż. Augustyn Ormanty.

http://www.biblioteka.kalwaria.pl/