Projekt "Z książką dookoła świata" - wspólna promocja czytelnictwa

Miesiąc marzec upłynął uczniom klasy piątej z Barwałdu Średniego pod znakiem KSIĄŻKI. A to dzięki projektowi „Z książką dookoła świata” - wspólnej inicjatywie Biblioteki Publicznej i Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim.

Autorką tej innowacji pedagogicznej w zakresie promocji czytelnictwa jest nauczyciel języka polskiego p. Monika Babicz oraz starszy bibliotekarz p. Anna Bogunia.

Projekt został przygotowany w oparciu o lektury „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne oraz „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego.

Zadania były bardzo urozmaicone – uczniowie pracowali w grupach szukając w dostępnej literaturze przysłów związanych z podróżami oraz wyjaśniali terminy i zagadnienia związane z podróżowaniem . Grali w „kalambury podróżnicze”, obejrzeli filmy o faunie i florze Australii oraz wyprawie pana Fogga dookoła świata. Rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki związane z lekturami, a także samodzielnie robili kartki z podróży i pisali życzenia ze swojej wyprawy.

Na ostatnim spotkaniu zorganizowany został konkurs, który wygrała grupa w składzie : Karol Sarapata, Katarzyna Mirocha i Dominik Filek.

Zwycięska drużyna została nagrodzona książkami „Nela na tropie przygód” z mobilną aplikacją edukacyjną.

W ramach Projektu uczniowie z Barwałdu trzy razy odwiedzili Bibliotekę. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Bibliotece Publicznej w Kalwarii, dotychczas korzystali tylko z biblioteki szkolnej. Mieli okazję zapoznać się z zasadami korzystania z księgozbioru i zapisać się do biblioteki. Obejrzeli także prezentację o historii pisma i książki.

Projekt „Z książką dookoła świata” okazał się bardzo udaną inicjatywą, młodzież chętnie przyjeżdżała na kolejne spotkania i z zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach.

Klasa V odwiedzi Bibliotekę jeszcze raz w maju uczestnicząc w spotkaniu autorskim z p. Elżbietą Bednarczyk , pisarką i podróżniczką.

 

Monika Babicz