Chrześcijańskie walentynki w Kalwarii

Sobota 18 lutego 2017 na pewno długo zapisze się w pamięci uczestników spotkania Kierunek: Miłość które zorganizował GPS Kalwaria z okazji Święta Zakochanych. Alternatywę dla obchodów tego dnia stanowiła refleksja nad tematyką relacji damsko-męskich, prowadzona przez pisarkę Beatę Kołodziej, Beatę i Marcina Mądrych, Michała Bukowskiego i Zuzannę Szczypułę, zakończona koncertem zespołu niemaGOtu – autorów, między innymi, hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Każda z prelekcji skierowana była do nieco innej grupy odbiorców, zarówno do młodzieży, narzeczonych, jak i małżeństw z różnym stażem. Pierwsza prelegentka, Beata Kołodziej, przeprowadziła uczestników przez dżunglę komunikacji pomiędzy kobietą a mężczyzną, humorystycznie zwracając uwagę na istniejące między nimi postawowe różnice i uwarunkowania biologiczne.

Nie istnieje telepatia, i to jest zła wiadomość – mówiła pisarka – ale istnieje empatia, i to trochę lepsza wiadomość, ale w nią wyposażone są w większości kobiety, aby mogły rozumieć potrzeby małego dziecka. Mężczyźni nie mają uwarunkowań do tak głębokiej empatii. Niektórzy są w stanie się jej nauczyć, ale nie wszyscy. Dlatego ON nie jest w stanie się domyślać.

Beata i Marcin Mądrzy z Krakowa, rodzice sześciorga dzieci, podzielili się przepisem na udany związek, odwołując się do czasów swojego narzeczeństwa, które postanowili przeżyć w czystości. Opowiedzieli o wszystkich wyzwaniach które stawały na ich drodze z powodu zawarcia małżeństwa zaraz przed rozpoczęciem studiów.

Wszyscy mówili nam, że to nie ma sensu, nie mamy pieniędzy, rozstaniemy się albo pojawi się dziecko i wrócimy na garnuszek do rodziców. Minęło piętnaście lat, jesteśmy razem, mamy szóstkę dzieci i sobie radzimy – przekonywali Mądrzy, zwracając też uwagę na cementowanie w ich małżeństwie romantyzmu i powrotu do zakochania – Można mieć dzieci i chodzić na randki. My co tydzień wychodzimy na randkę, czasem tylko z kuchni do pokoju, ale ubieramy się odświętnie, tańczymy w domu…

Wielokrotnie podkreślali też, że miłość to nie uczucia, ale decyzja bycia wiernym drugiej osobie. Uczucia zmieniają się, ale miłość – jako decyzja – jest stała.

Ostatnie wystąpienie należało do Michała i Zuzy, młodych narzeczonych z Krakowa, zarażających pozytywną energią. Mówili wprost, że życie w czystości i przygotowanie do małżeństwa w duchu walki o nią  to najlepsza rzecz jaka ich spotkała, obrazowo wyjaśniając publiczności co dzieje się z człowiekiem poddającym się uzależnieniom oraz współżyciu w młodym wieku z parnterem, który nie jest małżonkiem. Mówili o swoim doświadczeniu w tej delikatnej materii, zachęcając do wyboru życia z Panem Bogiem.

Znajomi często pytają nas, jak to jest, że te kilka lat jesteśmy już razem, a ciągle tacy zakochani, trzymamy się za ręce, patrzymy sobie w oczy… Ja myślę, że coś w tym jest, że to dlatego, że czekamy i nie możemy się doczekać mówiła Zuza.

Swoje wystąpienie zakończyli krótkim koncertem, dzieląc się z nami swoją pasją – tworzoną razem muzyką. Towarzyszył im DJ Anem.

Zwieńczeniem spotkania Kierunek: Miłość był koncert zespołu niemaGOtu, który stanowił odpowiedź na pytania rodzące się w głowach uczestników podczas każdej prelekcji. Jaki kierunek obrać na Miłość? Tylko jeden, ten zawarty już w pierwszym utworze zagranym tego wieczoru – Przybądź święty niepojęty z nieba na nas tchnięty Duchu, rozpal świętą niepojętą z nieba na nas tchniętą Miłość. Nią ogarnij nas – amen.

Spotkanie w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadziło niemal 300 uczestników poszukujących drogi do prawdziwej Miłości. Pojawiła się zarówno młodzież gimnazjalna, licealna, jak i studenci, narzeczeni, małżeństwa z dłuższym i krótszym stażem.

Spodziewaliśmy się, że sala widowiskowa zapełni się dopiero na koncercie, a tymczasem przez całe popołudnie wszystkie miejsca były zajęte. To dla nas bardzo ważne, to znaczy, że chcecie i potrzebujecie rozmów na temat rozwijania swojego człowieczeństwa i swojej miłości, a to najlepszy dowód na sensowność organizacji takiego spotkania. Mamy nadzieję, że te wysłuchane treści powrócą do Was w odpowiednich momentach życia i pomogą lepiej zrozumieć, czym jest budowanie małżeństwa, relacji w rodzinie.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć. W szczególności:

  • Ojcu Biskupowi Damianowi Muskusowi,
  • Burmistrzowi Miasta Kalwaria Zebrzydowska panu Augustynowi Ormantemu,
  • Dyrektorowi CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej panu Andrzejowi Burdkowi,
  • Kustoszowi Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii ojcu Azariaszowi Hessowi,
  • Księżom z parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, w szczególności księdzu     Proboszczowi Wiesławowi Cyganowi, który zawsze wspiera wszystkie nasze inicjatywy oraz księdzu Leszkowi Kaczmarczykowi, naszemu nieustannemu towarzyszowi,
  • pizzerii Verona z Lanckorony wraz z panem Pawłem Corą.

Dziękujemy także wszystkim, którzy przyjechali do Kalwarii z bliższych i dalszych stron, aby uczestniczyć w organizowanym przez nas wydarzeniu. Bez Was nie miałoby ono sensu! Zapraszamy do śledzenia naszych dalszych działań.

(GPS Kalwaria)