"Tak jak mały Karol ze swoim tatą"

Przygotowując się do godnego przeżycia dnia kanonizacji bł. Jana Pawła II, młodzi mieszkańcy naszej gminy wcielają w życie "Program obchodów uroczystości upamiętniających w gminie Kalwaria Zebrzydowska rok kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II"

23 lutego 2014 r. w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce spotkanie z gościem specjalnym o. Leonem Knabitem OSB oraz promocja książki ukazującej osobiste notatki Jana Pawła II "Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003".

21 marca 2014 r. w pierwszym dniu wiosny odbył się jubileuszowy XV Gminny Rajd WAGABUNDA, którego wszystkie ścieżki prowadziły na kalwaryjski Rynek, gdzie dzieci szkolne przekazały ks. Dziekanowi Wiesławowi Cyganowi – proboszczowi parafii Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej ozdobne tuby, wypełnione intencjami i prośbami do Świętego.

Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym 2 kwietnia - dzień śmierci Jana Pawła II - była droga krzyżowa uczniów naszej gminy.
W 2012 roku zrodził się wśród uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 w Barwałdzie Górnym, którego patronem jest Karol Wojtyła - pomysł wspólnej pielgrzymki szkół z terenu gminy. Każdego roku, w dniu 2 kwietnia, przedstawiciele gimnazjów i szkół podstawowych uczestniczą w drodze krzyżowej odprawianej na trasie z Barwałdu Górnego do Klasztoru.
W IX rocznicę śmierci Jana Pawła II już po raz trzeci Zespół Szkół nr 5 w Barwałdzie Górnym zaprosił swych kolegów i koleżanki oraz ich rodziców, a także nauczycieli i katechetów do pielgrzymowania na Kalwarię. Po Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym w Barwałdzie Górnym wszyscy ruszyli drogą krzyżową prowadzącą do kaplicy św. Rozalii, a następnie do Klasztoru. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego Jana Pawła II.
Uczestnicy drogi krzyżowej wędrowali szlakiem, który wielokrotnie przemierzał mały Karol pielgrzymując ze swym tatą na Kalwarię.
Burmistrz Miasta – Zbigniew Stradomski podziękował organizatorom - ks. Krzysztofowi Rudzikowi - proboszczowi parafii w Barwałdzie Górnym, Panu Grzegorzowi Krukowi - dyrektorowi ZS nr 5 w Barwałdzie Górnym, dyrektorom szkół samorządowych, duchownym, katechetom, nauczycielom i uczniom za uczestnictwo oraz przygotowanie tego pięknego wydarzenia, które zapisze się naszej pamięci.