Tradycja szansą przyszłości - spotkanie Burmistrza Miasta z Radą Lokalnych Przedsiębiorców

Dnia 6 marca 2014 r. Burmistrz Zbigniew Stradomski spotkał się lokalnymi przedsiębiorcami reprezentującymi branżę obuwniczą oraz dyrekcją ZS im. KEN, by wesprzeć oddolną inicjatywę producentów obuwia w naszej gminie i zachęcić gimnazjalistów do kontynuacji edukacji w zawodzie obuwnik w miejscowym ZS im. KEN w klasie I technikum obuwniczego lub szkoły zawodowej.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska jest od dziesięcioleci znana z produkcji nie tylko mebli, lecz również obuwia. Branże te od zawsze przynosiły przyzwoity dochód wytwórcom. Co roku absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zasilają rzesze bezrobotnych lub w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają poza granice kraju - przecież nie musi tak być! - mówią przedsiębiorcy obecni na spotkaniu.

Tego roku gimnazja w gminie Kalwaria Zebrzydowska kończy 233 uczniów, zapraszamy ich do zwiedzania naszych zakładów, potrzebujemy dobrych fachowców, jesteśmy zainteresowani współpracą ze szkołą i tworzeniem systemu wsparcia dla młodych obuwników oraz nagradzania najlepszych w zawodzie. Obsługa nowoczesnych linii technologicznych oraz nauka języków obcych, w tym j. angielskiego i włoskiego, w branży obuwniczej jest rzeczą bardzo ważną. Połączenie kreatywności, której wszyscy nam zazdroszczą, z praktycznymi kwalifikacjami zawodowymi oraz czerpanie z lokalnej tradycji – to duża szansa dla naszej młodzieży.

Współinicjatorka spotkania z obuwnikami, mgr Barbara Pająk - dyrektor ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej - od lat współpracuje z lokalnym rzemiosłem. W swym wystąpieniu podziękowała za inicjatywę podjętą przez Pana Jana Góralczyka Prezesa PIPS, działającego w imieniu miejscowych przedsiębiorców. Ta inicjatywa doskonale wpisuje się działania promocyjne mojej szkoły. Chcemy tak kształcić, aby nasi absolwenci byli dobrymi fachowcami, poszukiwanymi na rynku pracy. Jesteśmy przygotowani do innowacyjnej współpracy z lokalnymi obuwnikami. Musimy razem przekonać uczniów klas III gimnazjów i ich rodziców, że zawód obuwnika to dobry pomysł na życie, związany z nowoczesnym procesem produkcji oraz możliwością zdobycia dobrej pracy i odniesienia sukcesu.

Burmistrz Zbigniew Stradomski, podsumowując spotkanie, postanowił wesprzeć inicjatywę m.in. użyczając gminnego gimbusa, którym gimnazjaliści zwiedzą zakłady obuwnicze takie jak "Conhpol", "Edek" czy "Pilpol" i inni, gdzie lokalni przedsiębiorcy podzielą się z młodzieżą zwiedzającą ich zakłady swymi doświadczeniami i opowiedzą, jak odnieśli sukces w tym zawodzie.
Ponadto uczniowie w szkołach zobaczą filmy promujące lokalną branżę obuwniczą oraz otrzymają ulotki zachęcające do nauki zawodu obuwnika.