Program obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowskiej dr hab. Augustyn Ormanty oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki zapraszają do udziału w bogatej ofercie rocznicowej.

Polska ustawa rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną konstytucją. Niestety z uwagi na trwającą pandemię nie możemy świętować tradycyjnie, gromadząc się licznie na majówce. Pomimo trudnej sytuacji zachęcamy do radosnego świętowania i udziału w przygotowanych przedsięwzięciach.

 

23 kwietnia – 3 maja: „Konstytucja. 1791.” – gra terenowa

Gra terenowa na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska. Przygotowano 4 trasy dla poszczególnych grup wiekowych: rodzinną, młodzieżową, seniorską i open – dla wszystkich chętnych. Grę można realizować w wybranym przez siebie czasie (w dn. 23.04.-3.05.), indywidualnie lub w 2-3 osobowych zespołach. Materiały do gry (kartę gry i mapę) można pobrać ze strony CKSiT. Wyjdź w teren – znajdź punkty, rozwiąż zadania i wygraj nagrody. Więcej

 

26 kwietnia – 3 maja: Konkursy z nagrodami

Konkurs „Biało-czerwona Kalwaria” – zachęcamy mieszkańców do udekorowania swoich domów flagami narodowymi z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji Trzeciego Maja, a następnie przesłania zdjęć do CKSiT.

Udekoruj swój dom flagą narodową, zrób zdjęcie, wyślij je do CKSiT, zbierz jak najwięcej polubień i wygraj nagrodę.

Regulamin opublikowany zostanie 26.04.2021

Konkurs „Barwy wspólne” – zachęcamy dzieci i młodzież do wymalowania swoich twarzy w barwach narodowych z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji Trzeciego Maja, a następnie zamieszczenia zdjęć na Facebooku z hasztagiem #BarwyWspolneKalwaria. Upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

Zrób zdjęcie z wymalowanymi na twarzy barwami narodowymi, opublikuj je na Facebooku z hasztagiem #BarwyWspolneKalwaria i zdobądź upominek!

Regulamin opublikowany zostanie 26.04.2021

 

26-30 kwietnia: Akcja flaga

Urząd Miasta przygotował bezpłatne papierowe chorągiewki narodowe, które można odbierać w Centrum Kultury. Odbierz chorągiewkę i udekoruj swój dom!

Miejsce odbioru: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Mickiewicza 4 (w godz. pracy), w terminie 26.04.-30.04.2021 r.

 

29 kwietnia, czwartek: Warsztaty patriotyczne dla dzieci i seniorów

15:30-17:30 – „Patriotyczne symbole” – warsztaty plastyczne dla dzieci (od lat 6) i młodzieży - papierowy kwiat biało-czerwony. Prowadzenie: Anita Pajor.

17:30-18:30 - „Biało-czerwona w symbolach” – warsztaty animacyjno-majsterkowe dla dzieci (4-7 lat): zabawy, poznawanie symboli narodowych, prace plastyczne. Prowadzenie: Paulina Śmiech.

17:30-19:00 – „Patriotyczne symbole” – warsztaty artystyczne dla seniorów – biało-czerwone kwiaty techniką string painting – malowanie sznurkiem. Prowadzenie: Anita Pajor.

Warsztaty w Starym Kinie, bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy do 26.04. w CKSiT lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

3 MAJA: ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA

9:30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – kościół św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Transmisja on-line Mszy Świętej zostanie udostępniona przez parafię – zachęcamy do bezpiecznego udziału w nabożeństwie.

Po Mszy nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na ul. Trzeciego Maja – delegacja na czele z Burmistrzem Miasta Kalwaria Zebrzydowska dr hab. inż. Augustynem Ormantym.

 

Wystawa plenerowa IPN - „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” - kalwaryjski Rynek

Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

autorzy: dr Wojciech Frazik, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, dr hab. Filip Musiał
konsultacja: Adam Hlebowicz, Kamila Sachnowska
projekt graficzny: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
recenzja: dr Dawid Golik, dr hab. Piotr Niwiński

Wykorzystane zdjęcia pochodzą z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Polskiej Agencji Prasowej, Forum.

Więcej