Obchody Dnia Ziemi w Stanisławiu Dolnym

W tym roku promujemy hasło: Przywróćmy Naszą Ziemię. Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”. To my decydujemy w co zapakowany jest towar, który kupujemy, a także w jakich ubraniach chodzimy na co dzień. Zaczynając od małych rzeczy, możemy zdziałać wiele.

Warto również podkreślić, że także w naszej szkole promujemy postawy proekologiczne. Na jesień wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata.

Również w tym roku szkolnym klasa druga szkoły podstawowej wzięła udział w projekcie ekologicznym „Przygody Kota Ciepłosława” – w trosce o lepsze powietrze, a także zdrowie i komfort polskich rodzin PGE Energia realizuje program na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. W ramach tego projektu zostało przeprowadzonych 5 lekcji poświęconych zagadnieniom ciepła, a wspólna przygoda zakończyła się powstaniem komiksu o przygodach Kota Ciepłosława, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

W zeszłym roku szkoła przystąpiła do projektu Tradycyjny Sad, finalizując jego założenie 22 października 2020 roku, sadząc stare odmiany śliw. Również w obecnym roku szkolnym kontynuujemy projekt.Grupa Red Cherries złożona z uczniów klasy siódmej zakończyła właśnie rywalizację w pierwszym etapie na 28 miejscu i otrzymała grant w wysokości 200zł na zakup sadzonek starych odmian czereśni. Oznacza to rozpoczęcie kolejnego etapu, a także powiększenie naszego przyszkolnego sadu.

Z okazji Święta Ziemi, uczniowie klasy IV przygotowali krótki film „W bajkowym świecie ekobohaterów”.

22 kwietnia 2021 obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Obecnie jest ono obchodzone w 192 krajach.

Zapoczątkowano go w Stanach Zjednoczonych, 22 kwietnia 1970 r. jako formę protestu przeciwko niszczeniu środowiska przyrodniczego i wyrażenie poparcia dla ruchów ekologicznych. Na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów.

W 1990 roku  uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu międzynarodowym, 200 milionów ludzi ze 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania postaw ekologicznych oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Magdalena Wilk, nauczyciel SP nr 1 w Stanisławiu Dolnym