OSP Kalwaria Zebrzydowska z nowym wozem bojowym

To miała być wielka uroczystość, jednak plany pokrzyżowała obecna sytuacja epidemiologiczna. 140 lat temu została założona OSP Kalwaria Zebrzydowska, która jest jedną z najstarszych w regionie. W jubileuszowym roku samorząd kalwaryjski zadeklarował, iż druhowie otrzymają  wóz bojowy – słowa dotrzymali!

Skromna uroczystość związana z przekazaniem wozu odbyła się w wtorek (3.11) przy Domu Strażaka w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Trzeba uczciwie dodać, że druhowie już kilka lat czynili zabiegi by pozyskać wóz, ale jak już go otrzymali to taki jakiego nie powstydzili by się zawodowi strażacy, co najważniejsze jest to fabrycznie nowy pojazd.

Do OSP Kalwaria Zebrzydowska zakupiono Średni Samochód Ratowniczo-Gaśniczy marki MAN model 13.290, moc silnika 290 KM, Pojemność zbiornika wody: 3500 l, pojemność zbiornika na środek pianotwórczy: 350 l. Wyposażony jest w wyciągarkę elektryczną, szekle holownicze, działko wodno-pianowe. Samochód posiada napęd 4x4, jest pojazdem typu uterenowionego

Dodatkowo dzięki wsparciu Gminy Kalwaria Zebrzydowska udało się zakupić sprzęt, który wkrótce zostanie dostarczony do naszej jednostki i umiejscowiony na nowym samochodzie pożarniczym m.in. węże W52 i W75, Nowoczesne prądownice marki Rosenbauer, Agregat prądotwórczy, Zestaw Kominowy, Tablet 4G, Zestaw uprzęży do pracy na wysokości – dodaje Piotr Buśko Naczelnik OSP Kalwaria Zebrzydowska

Zakupiony samochód kosztował 868 tys. 626 zł. Gmina Kalwaria Zebrzydowska przeznaczyła  na zakup i wyposażenie wozu 470 tys. zł pozostałą część pozyskano w formie dotacji  z  NFOŚiGW - 210 tys. zł WFOŚiGW w Krakowie - 100 tys. zł, a także  50 tys. zł z KSRG.

Zakup wsparł również: Powiat Wadowicki, który przekazał na ten cel kwotę 30 tys. zł, i Województwo Małopolskie w kwocie 40 tys. zł.

Dzięki przychylności i wsparciu wielu instytucji i osób udało się zrealizować marzenie druhów z Kalwarii Zebrzydowskiej, za co wszystkim pragnę podziękować. W sposób szczególny dziękuje  panu Posłowi Filipowi Kaczyńskiemu, na wsparcie którego mogliśmy liczyć od samego początku, dziękuje również radnym Województwa Małopolskiego a szczególnie Panu Marszałkowi Łukaszowi Smółce, radnej Danucie Kawa, radnym Powiatu Wadowickiego, panu Markowi Cimer, radnym Rady Miejskiej, obecnemu z nami radnemu Marcinowi Zadorze – mówił Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty i dodał OSP Kalwaria Zebrzydowska w pełni zasłużyła na taki nowoczesny samochód, można śmiało powiedzieć, że dorównują już strażakom zawodowcom  wyposażeniem i swoim zaangażowaniem.

Swej radości nie ukrywał Prezes OSP Piotr Śliwa, na ręce którego Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty przekazał kluczyki do wozu.

W przekazaniu udział wzięli – Piotr Janusiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, radny  Marcin Zadora, radny Powiatu Wadowickiego Marek Cimer, Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 Tadeusz Stela oraz druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska.