Narodowe Czytanie 2020

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbyła się akcja Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą był dramat Juliusza Słowackiego – „Balladyna”. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowała dla Państwa nagrania fragmentów utworu, czytane przez mieszkańców. Nagrania można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Publicznej biblioteka.kalwaria.pl oraz na facebooku.

 

Wybraliśmy cztery fragmenty utworu z aktu I, II i V.

Czytają zaproszeni goście:
P. Augustyn Ormanty – Pustelnik, Król Popiel III
P. Marcin Wolak – Kirkor, Pan Zamku
P. Urszula Zajaczkowska-Wąsik - Wdowa
Melania Gaura – Alina, Córka Wdowy
Natalia Tyrpa – Balladyna, Córka Wdowy
Mieszko Graczyk – Skierka, Sługa
P. Andrzej Pawlus - Kanclerz
P. Mirosław Płonka – Filon, Pasterz
P. Łukasz Dragan – Kostryn, Naczelnik straży w zamku Kirkora
P. Jarosław Lenik – Lekarz Koronny
Jan Kurczych – Jeden z Panów, Woźny
Franciszek Graczyk – Żołnierz

Wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu serdecznie dziękujemy!

Czytelnicy, którzy przyniosą do Biblioteki własne egzemplarze „Balladyny”, otrzymają okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2020. Zapraszamy!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017) oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018). W 2019 czytane były nowele polskie.
Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu.

Bogusława Moskała
Dyrektor Biblioteki Publicznej
w Kalwarii Zebrzydowskiej