Zostań w domu i zobacz dokument o Siostrze Izabeli

Dokument zostanie pokazany w TVP3 Kraków w niedzielę 29 marca o godz. 11:30, zachęcamy też zobaczyć materiał o DPS w Zebrzydowicach o godz.11:00. Zostań w domu i włącz TVP Kraków w niedzielę!

Najważniejszym wątkiem dokumentu jest współpraca siostry Izabeli z podziemiem niepodległościowym po 1945 na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej i Zebrzydowic oraz sprawa jej uwięzienia przez komunistyczne władze.

 

 

Film „Siostra Izabela - Zofia Łuszczkiewicz”

W filmie opowiemy jednak nie tylko o ostatnich latach życia siostry Izabeli i tragicznym w skutkach konflikcie z totalitarnym systemem. To będzie także film o jej współpracy z Armią Krajową i działaniach skierowanych przeciwko niemieckim okupantom. Cofniemy się także głębiej w przeszłość. Opowiemy o jej dzieciństwie i młodości spędzonych w dużej mierze w Krakowie, podkreślimy także rolę wychowania jakie odebrała (urodziła się w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych). Dzięki temu wizja jej osoby zaprezentowana w filmie będzie spójna. Późniejsza postawa siostry w czasach komunistycznych ma źródło w krakowskich czasach i w jej rodzinie. Ważnym wątkiem będzie także jej praca jako pielęgniarki. Była wszechstronnie wykształcona (studiowała w Polsce i we Francji), kierowała m.in. Szkołą Pielęgniarską we Lwowie, wielokrotnie uczestniczyła w kongresach na temat nowoczesnego pielęgniarstwa w Wiedniu, Londynie czy Nowym Jorku.

Reżyseria i scenariusz : Izabela Pieczara, Tomasz Kamiński, współpraca ks. Tomasz Szarlinski