Odnowiona Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej oczarowała gości

22 listopada 2019 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym dniu dokonano uroczystego otwarcia biblioteki po gruntownym  remoncie. Efekt zakończonych prac jest imponujący, a samo wnętrze oczarowało wszystkich gości, którzy zgodnie podkreślili, że kalwaryjska biblioteka dołączyła do najlepszych w Województwie Małopolskim.

Budynek Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego przeszedł gruntowny remont, wnętrze zostało przebudowane a obiekt docieplony. Przeprowadzono tutaj prace rozbiórkowe, obiekt został docieplony, przeprowadzono konserwację pokrycia dachowego, wykonano nową instalację elektryczną i sanitarną, zakupiono nowe meble i wyposażenie.

Stworzone zostało specjalne miejsce dla najmłodszych, powstała też przestrzeń, którą można wykorzystać na okolicznościowe spotkania, wykonano nowe sanitariaty, szatnie, a także dwa pomieszczenia dla pracowników.

Kolorystyka wnętrza nawiązuje do dzieł i Stanisława Wyspiańskiego, przeważają  tutaj niebiesko-szare barwy. Zagospodarowana została także przestrzeń wokół biblioteki, powstało nowe ogrodzenie.

Wartość prac wyniosła 869 tys. 398  zł. Gmina Kalwaria Zebrzydowska na ten cel pozyskała 445 tys. zł.

Zespół Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotował wniosek „Przebudowa budynku Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz rozbudowa i przebudowa zaplecza kuchennego przy Świetlicy Wiejskiej w Barwałdzie Średnim”, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego  w ramach programu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach działania odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wykonawcą prac był Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Pyka z Kalwarii Zebrzydowskiej, który został wyłoniony w przetargu nieograniczonym, a projekt aranżacji wnętrz wykonały Patrycja Ochman-Tarka i Paulina Ochman.

Oficjalnego otwarcia i symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali: Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik, Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz, Dyrektor Biblioteki Bogusława Moskała, Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer i Jerzy Wyżnikiewicz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Proboszcz Parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej Wiesław Cygan.

Ostatnio Kalwaria Zebrzydowska ma się czym pochwalić, słyszymy, że Kalwaria Zebrzydowska jest jednym wielkim placem budowy. To dobrze, bo jako miasto w Małopolsce Zachodniej zasługuje na to aby takie przedsięwzięcia miały miejsce. I tutaj ukłon w stronę samorządowców, pana Burmistrza, radnych gminnych, powiatu i województwa, że przyczyniają się do tego, że Kalwaria pozyskuje coraz to nowe środki na kolejne  inwestycje -  mówił Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, podkreślił partnerską współpracę z samorządami szczebla powiatowego i wojewódzkiego a także administracją rządową. Podkreślając, że dobra współpraca owocuje czego mamy przykład w ostatnich tygodniach. Dziękując też, radnym Rady Miejskiej, którzy wspierają podejmowane decyzje.

Zaproszeni goście podkreślali, zgodnie że biblioteka po remoncie zachwyca. Swej radości nie kryła Dyrektor Biblioteki Bogusława Moskała, mówiąc że „to taki prezent na nasze 70 urodziny”.

Ogromnie się cieszę, że biblioteka w Kalwarii Zebrzydowskiej, dołączyła do tych najpiękniejszych  w Małopolsce i tego serdecznie gratuluje – mówił Jerzy Wyżnikiewicz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dodając Niestety nie wszędzie potrzeby kultury nie wszędzie cieszą się przychylnością władz samorządnych jak tutaj. To znaczy, że dla władz samorządowych i wszyscy możecie być z tego dumni. Ogromnie  dziękuje panu burmistrzowi,  całej radzie miasta, a także  Sejmikowi Województwa.

Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, w imieniu Prezydenta RP Andrzej Dudy odznaczył  zasłużonych, Złoty Krzyż zasługi otrzymał O. Melchior Cichy OFM,  Srebrny Krzyż Zasługi – Stanisław Sypniewskiwieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczystość zakończył występ kalwarianina, wybitnego artysty operowego Marcina Wolaka wraz z zespołem, którzy wykonali utwory Stanisława Moniuszki.