Czarnoksiężnik z krainy Oz

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz", powieść dla dzieci autorstwa L. Franka Bauma, po raz pierwszy została wydana w Chicago w 1900 roku. To pierwszy utwór fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej. Ubrany w płaszcz bajki, tak naprawdę jest niezwykłą filozoficzną opowieścią o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Główną bohaterką książki jest 12-letnia Dorotka. Dziewczynka jest sierotą mieszkającą na farmie w Kansas wraz z ciotką, wujem i swoim najbliższym przyjacielem – pieskiem Toto.

Pewnego dnia w farmę uderza potężne tornado, które porywa dziewczynkę, jej psa i cały budynek do magicznej krainy Oz. Tam dziewczynka poznaje nowych przyjaciół.

Tym razem historię Czarnoksiężnika, Dorotki i jej przyjaciół można było zobaczyć w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Przytkowicach, członków teatru „Na Przekór”, działającego w tej szkole od 11 lat. Adaptacji i reżyserii dokonał p. Jarosław Szwec – aktor Teatru Ludowego w Krakowie.

Przedstawienie cieszyło się ogromną popularnością. Rozbawiało do łez, momentami wzruszało i przekazywało wiele ważnych prawd o życiu. Widzowie reagowali żywiołowo, aktorzy chętnie wchodzili z nimi w interakcje. Dorotka czy Blaszany Drwal mogli liczyć na pomoc dzieci we wskazaniu np. właściwej drogi do Szmaragdowego Dworu.

Wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania i świetnie zagrali swoje role. Wykazali się profesjonalizmem. PATRYCJA ŚLIWA jako Dorotka urzekała swą dobrocią i niewinnością, Strach na Wróble – grany przez OLIWIĘ KOZIOŁ – mimo iż twierdził, że nie ma rozumu, zawsze znalazł wyjście z sytuacji. W Blaszanego Drwala wcielił się BŁAŻEJ WILCZYŃSKI, który potrafił nie tylko doskonale grać, ale też śpiewać i tańczyć. RAFAŁ CICHOŃ jako Lew urzekł niejednego widza, trudno pokazać tchórzostwo, jeśli się ma na sobie kostium lwa, ale dla niego to nie był żaden problem. Zła Czarownica – AMELIA LITEWKA grała na tyle przekonująco, że dzieci oglądające spektakl próbowały ją przepędzić i obronić przed nią Dorotkę. Dobra Czarownica – MARTYNA KASIARZ czarowała swym urokiem. EMILA TALAPKA, która zagrała profesora Marvela/Oza, mimo swego debiutu na scenie, również wykazała się dużym talentem. Piesek Toto, w którego wcieliła się WIKTORIA PACUT, zyskał przyjaźń dzieci już od pierwszych chwil, gdy pojawił się na scenie. Nie można pominąć tych, którzy grali mniejsze, choć nie mniej ważne, role.

Wujek Henry: Szymon Ogiegło, Ciocia Emilia: Aleksandra Odrobina, Jabłoń: Martyna Żyła, Odźwierny: Patrycja Pasternak, Strażnik Czarnoksiężnika: Milena Pamuła, Zgred: Jakub Kukuła, Manczkinowie: Sandra Opyrchał, Magdalena Wojnowska, Paulina Uniwersał, Sandra Żmuda, Patrycja Pasternak, Karolina Gaczorek, Jakub Kukuła, Zofia Szczęsny, Natalia Odrowąż, Gabriela Wyka, Sylwia Michałuszek, Oliwia Rozum, Lizaki: Aleksandra Odrobina, Szymon Ogiegło, Martyna Popiel, Milena Pamuła, Dwórki: Natalia Odrowąż, Gabriela Wyka, Zofia Szczęsny, Sandra Żmuda, Oliwia Rozum, Karolina Gaczorek, Strażnicy Złej Czarownicy: Magdalena Wojnowska, Milena Pamuła, Martyna Żyła, Sylwia Michałuszek, Paulina Uniwersał. Wszyscy wspaniale ubogacili przedstawienie grą i tańcami. Każdy wniósł cegiełkę w sukces tego spektaklu.

Dodatkowym atutem były kostiumy wykonane przez p. Irenę Kowalik: kolorowe, bogate, dopracowane w każdym szczególe. Dużą rolę odegrała też scenografia, jej elementy to dzieło p. Mirosława Strony. Slajdy i dźwięki, światło, o które zadbali panowie Mirosław Płonka, Mirosław Strona, Piotr Pępek oraz ksiądz Jarosław Gawęda również wpłynęły na jakość przedstawienia. Piękne układy choreograficzne to zasługa p. Moniki Zwias. Opiekę pedagogiczną sprawowały Jadwiga Janicka, Zuzanna Bednarz-Paduch, Dorota Targosz.

Przedstawienie nie mogłoby mieć miejsca, gdyby nie pomoc wielu życzliwych nam ludzi i instytucji. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – dr hab. inż. Augustynowi Ormantemu, Dyrektorowi Panu Andrzejowi Burdkowi i pracownikom Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Nauczycielom, Rodzicom i wszystkim zaprzyjaźnionym.

Przedstawienie obejrzało ponad 1500 osób, a premierę ubogacili swoją obecnością zaproszeni goście: Pani Wicekurator Halina Cimer, Dyrektorzy szkół, ksiądz Leszek Filipek.

Niezwykle ważne jest przypominanie wszystkim, jak ogromną rolę w życiu odgrywa rozum, odwaga, serce, jak wspólnie możemy wiele zdziałać, jak niezbędni w życiu są przyjaciele i że dom oraz rodzina to wartości najważniejsze.

Zespół Szkół nr 3 w Przytkowicach