Wczoraj, dzisiaj, zawsze - KSIĄŻKA!

Za nami 18 edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Z tej okazji w dniach 23-28 kwietnia księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski zorganizowały różnorodne imprezy związane z promocją czytelnictwa, autorów oraz nowości wydawniczych.

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” pochodzi z Katalonii - 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii tradycyjnie obchodzonym świętem  jako dzień jej patrona, świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia obdarowuje się kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Kobiety odwzajemniają się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Do naszego regionu pomysł organizacji tego święta został przeniesiony w roku 2002. Związany jest z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich- 23 kwietnia, święta autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego włączyła się w obchody Małopolskich Dni Książki, których organizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Obchody tego święta rozpoczęły się już 23 kwietnia.  W tym dniu każdy czytelnik wypożyczający książki w Bibliotece w Kalwarii otrzymał symboliczną czerwoną różę.

24 i 25 kwietnia uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięli udział w warsztatach literacko- plastycznych, podczas których poznali legendę o św. Jerzym i smoku oraz wykonali czerwone róże z krepiny.
Podsumowaniem tegorocznych obchodów  Dni Książki w Bibliotece w Kalwarii był wspólny przemarsz uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy ulicami miasta. Z własnoręcznie wykonanymi różami promowaliśmy Małopolskie Dni Książki, czytelnictwo oraz Kalwaryjską Bibliotekę. Na trasie barwnego korowodu znalazły się: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy , Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Nazaretanek, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika.  W Urzędzie Miasta zgodnie ze zwyczajem Dni Książki wręczono Panu Burmistrzowi książkę i różę. Przemarsz zakończył się w Zespole Szkół im. M. Zebrzydowskiego.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas III ze Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z wychowawcami: Panią Katarzyną Daniel i Panią Jolantą Studnicką za włączenie się w promocję Dni Książki.

Anna Bogunia