10. Przegląd filmowy ECHA KATYNIA

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału 10 przeglądzie filmowym Echa Katynia organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, już po raz czwarty Centrum Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej bierze udział w tej inicjatywie.

Od 2010 roku Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego.

Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreślają organizatorzy z Instytutu Pamięci Narodowego, przedstawione zostaną filmy stanowiące refleksję także nad innymi komunistycznymi represjami. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Echa Katynia to inicjatywa edukacyjna, a wstęp na imprezy przeglądowe jest bezpłatny. W wielu miastach projekcjom towarzyszą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów filmowych, a także członków rodzin zamordowanych.

Centrum Kutury w Kalwarii Zebrzydowskiej już po raz czwarty bierze udział w przeglądzie, poniżej program tegorocznego przeglądu w naszym mieście:

Program przeglądu w Kalwarii Zebrzydowskiej:

12 kwietnia 2019, Sala Widowiskowa Centrum Kultury, Sportu i Turystyki przy ul. Broniewskiego 3:


od godz. 9.45 – dla uczniów – prelekcja Dariusza Gorajczyka (O/IPN Kraków) o Zbrodni Katyńskiej oraz pokaz filmu "Czaszka z Katynia". Film jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki Lisbeth Jessen, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić, do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o Zbrodni Katyńskiej.

czas: 60 min.

godz. 18.00 otwarty pokaz filmu "Katyń, ostatni świadek" reż. Piotr Szkopiak

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

czas: 94 minuty