Malowniczy rejs galarem

We wtorkowe popołudnie 18 września 2018 r., przy prawdziwie letnich temperaturach, grupa studentów kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrała się w rejs po Kanale Łączańskim, inaugurując w ten sposób nowy rok akademicki.

Wyprawa była nie tylko wspaniałym czasem relaksu, ale również doskonałą lekcją historii, która pozwoliła przenieść się na moment do czasów kiedy Galar – nazywany również skarbem wiślanym, odgrywał znacząca rolę dla mieszkańców Polski i był jednym z niewielu środków transportu. Galar został wykonany na wzór podobnych statków rzecznych, jakich używali flisacy w Łączanach w XIX wieku. Powstał on w ramach realizacji projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Malownicza Gmina „Budowa repliki wiślanego galara przeznaczonego do spływów turystycznych oraz wykonanie straganów na produkty lokalne”.  Wykonana jednostka nawiązuje także do odkrycia archeologicznego znad Wisły w Brzeźnicy, gdzie w 2011 roku na brzegu rzeki odkryto zabytkowy galar z XIX wieku.

A pięknym zwieńczeniem wyprawy pośród malowniczej scenerii trasy wodnej Brzeźnica - Łączany był... zachód słońca nad Wisłą. Po tak udanej inauguracji nowego roku akademickiego naszym studentom pozostało już tylko czekać na kolejne wykłady w ramach kalwaryjskiego UTW. A tych, którzy jeszcze nie są  studentami naszego uniwersytetu zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć i wykładów w jego ramach. Program wykładów do pobrania tutaj.

Galeria zdjęć

Źródło: ckstkalwaria.com