Jerzy Trela na promocji książki „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach przez Podolankę”

Stowarzyszenie Niezależni Kalwaria wydało reprint książki „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach przez Podolankę” Marii Sandoz-Podolanki wydanej w 1887 roku. Promocję książki uświetnił znakomity aktor Jerzy Trela recytując fragmenty poematu.

Stowarzyszenie Niezależni Kalwaria wydało drugą w tym roku książkę. Jest to reprint książki „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach przez Podolankę” Marii Sandoz-Podolanki wydanej w 1887 roku. Piękny poemat wierszem malujący obrazy Kalwarii ubogacony został starymi rycinami.

Książką nie jest pozycją zwyczajną. Pomimo niewielkiego formatu wpisuje się w trend ukazywania wielkości Polski w aspekcie miejsc niby zwyczajnych, a jednak bliskich sercu polaków. Tak jak Napoleon Orda w swym Albumie Widoków Historycznych Polski  rysował wielkość oraz sławę ludzi i wydarzeń, poprzez współczesne jemu ukazanie miejsc, skąd owi wielcy pochodzili, bądź gdzie miejsca miały fundamenty naszej historii, tak Maria Sandoz (Podolanka) słowem wymalowała historię Kalwarii.

W ośmiu wierszach autorka uchwyciła nie tylko historię, ale ducha Kalwarii. Tego ducha wspaniale oddał Jerzy Trela, gdy w swej interpretacji odczytywał je podczas piątkowego (14.09) spotkania zebranym w „Starym Kinie” mieszkańcom miasta.  Do każdego wiersza obszerne wprowadzenie i tło historyczne przedstawiał członek stowarzyszenia Andrzej Bucki. Gospodarzem spotkania  był Zbigniew Kochan.

Reprint książki z 1887 roku wydanej  pierwotnie nakładem redakcji pisma społeczno-oświatowego „Dzwonek” wznowiono staraniem „Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria”. Książka wydana została w oprawie broszurowej miękkiej  w formacie A5. Liczy 38 stron.

 

{Stowarzyszenie "Niezależni Kalwaria", foto: Marcin Kania}