Tłusty czwartek w Publicznym Przedszkolu w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Tłusty Czwartek  przedszkolaki z  Kalwarii Zebrzydowskiej poznały tradycje i obrzędy związane z tym słodkim świętem. Zgodnie ze zwyczajem nie mogło zabraknąć poczęstunku w postaci faworków z cukrem pudrem i  róż karnawałowych z marmoladką. Inna nazwa faworków to chrust czyli kruche ciasto, które obok pączków są jednym ze specjałów Tłustego Czwartku.

Przedszkolaki  od samego rana zabrały się do pracy przygotowując ciasto na chrust. Mieszały składniki, ucierały żółtka, ugniatały, wałkowały, biły ciasto, wycinały, przewlekały i sklejały kółka  z ciasta.

Praca  paliła im się w rękach i  przebiegała, bardzo sprawnie jak na załączonych zdjęciach. Robienie faworków przyniosło dzieciom wiele radości. Panie z naszej szkolnej kuchni upiekły nasze pyszności. Została jeszcze najsłodsza przyjemność - posypywanie cukrem pudrem i ozdabianie róż marmoladką. Degustacji nie było końca, każdy  przedszkolak spróbował tradycyjnego chrustu i róży karnawałowej. Następna okazja robienia i próbowania takich słodkości dopiero za rok.

 

Przedszkole

Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej