Dzieci nie ryby - swój głos mają!

W lutym w Zespole Szkół nr 8 w Stanisławiu Dolnym dzieci z klas I-III i IV-VI oddały swój głos na najciekawsze książki, które przeczytały w ciągu ostatnich dwóch lat. W ten sposób szkoła podstawowa włączyła się w Ogólnopolskie Wybory Książek, których organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcją „Biblioteki Szkolne Online”. Patronat honorowy nad akcją objęła minister edukacji narodowej - Joanna Kluzik – Rostkowska.

Odpowiednio wcześniej w szkole pojawiły się plakaty informujące o tym wydarzeniu, gazetka promująca czytelnictwo pt. „Czytanie jest trendy!”, a zadaniem każdego wychowawcy było przekazanie informacji uczniom na temat wyborów.

Dwuosobowa, „ruchoma” Szkolna Komisja Wyborcza w osobach Dominiki Żak oraz Kacpra Góry – uczniów klasy V, odwiedziła 13 lutego w klasach swoich rówieśników i przeprowadziła głosowania. Uczniowie na przygotowanych kartach wpisywali trzy tytuły najciekawszych książek. Następnie wrzucali je do urny wyborczej oznakowanej specjalnym logiem „Wybory Książek”. W akcji wzięło udział 81 osób (49 uczniów klas I-III oraz 32 uczniów klas IV-VI).

Podsumowując należy stwierdzić, iż na szczęście istnieje dość duża grupa osób, która czyta różne książki - od powieści przygodowych, fantastycznych, poprzez mitologię, na encyklopediach czy biografiach kończąc. Jednak wielu respondentów potrafiło napisać tylko tytuły ostatnio omawianych lektur. Znalazły się też karty, na których pojawiły się tytuły czasopism związanych z zainteresowaniami. Wsród głosujących nie było przypadku, by ktoś nie potrafił wpisać ani jednego tytułu książki. Nawet pierwszoklasiści poradzili sobie z tym zadaniem doskonale!

Opracowanie wyników, które prezentuje poniższa tabela pokazuje, że uczniowie najchętniej sięgają po książki znajdujące się w kanonie lektur szkolnych. Wciąż najbardziej cenioną i najczęściej wymienianą przez nich autorką jest Astrid Lindgren z „Pippi Pończoszanką” i „Dzieci z Bullerbyn” na czele. Nie mniejszą popularnością cieszą się takie tytuły jak: „Charlie i fabryka czekolady”, „Mikołajek”, „Cudaczek-Wyśmiewaczek”, „Dziennik cwaniaczka”, „Baśniobór”, a w klasach młodszych: „Puc, Bursztyn i goście” czy „Kubuś Puchatek”.

Ankieta pokazała, jakie są zainteresowania czytelnicze uczniów szkoły podstawowej. Na pewno pomoże w zakupie interesujących pozycji do biblioteki szkolnej.

Obiecującym jest fakt, że wysyłając już samo sprawozdanie z przeprowadzonych Wyborów Książek, nasza szkoła bierze udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej ogólnopolskiej akcji. Zorganizowaliśmy Wybory Książek, nie tyle by wymienić się pomysłami i pochwalić realizacją, ale by skierować uwagę uczniów na czytelnictwo i zachęcić ich do włączenia się w budowanie, być może ciekawszego kanonu lektur szkolnych.

 

Co naprawdę chcą czytać młodzi ludzie?
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK - LUTY 2015

Wykaz 10 książek najchętniej czytanych przez uczniów
klas I-III i IV-VI SP w Stanisławiu Dolnym

Lp.

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1.

„Dzieci z Bullerbyn”

Astrid Lindgren

15

2.

„Puc, Bursztyn i goście”

Jan Grabowski

13

3.

„Kubuś Puchatek”

Alan Alexander Milne

9

4.

„Charlie i fabryka czekolady”

Roald Dahl

9

5.

„Pippi Pończoszanka”

Astrid Lindgren

7

6.

„Cudaczek-Wyśmiewaczek”

Julia Duszyńska

7

7.

„Karolcia”

Maria Krüger

7

8.

„Dziennik cwaniaczka”

Jeff Kinney

6

9.

„Franklin” (seria)

Paulette Bourgeois

6

10.

„Baśniobór”

Brandon Mull

5

Opracowała: Izabela Tomal

Celem tego przedsięwzięcia jest:

  • Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.

  • Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.

  • Promocja czytelnictwa.

  • Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym.

O co walczymy?

1. Nagroda główna - książki za 1000 zł

Wybrane przez uczniów w głosowaniu książki o wartości do 1000 zł. Książki przekazywane są bibliotece szkolnej.

2. 15 prenumerat rocznych

Wylosowane szkoły otrzymają darmową prenumeratę roczną wybranego czasopisma z naszego wydawnictwa: "Biblioteki w Szkole", "Świetlicy w Szkole" lub "Wszystko dla Szkoły".

3. Książki o łącznej wartości kilku tysięcy złotych

W zależności od liczby przesłanych sprawozdań rozlosujemy po kilka lub kilkanaście książek spośród zakupionych przez redakcję "Biblioteki w Szkole" i otrzymanych od wydawnictw. Jak na razie książki przekazali nam:

Wydawnictwo Dreams (o wartości ponad 2000 zł)

4. 30 materiałowych toreb czytelniczki

5. 50 plakatów promujących czytelnictwo

50 plakatów spośród drukowanych dotychczas w "Bibliotece w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły".

 

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek width=

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek

Wybory Książek