Ferie z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza dzieci na zajęcia w czasie ferii zimowych. Spotkania dla uczniów klas II-IV odbywać się będą w lokalu Biblioteki w Kalwarii Zebrzydowskiej ul. Jana Pawła II 24 w dniach 24, 26 i 27 lutego b.r. w godz. 10.00-11.30. Wątki literackie, bohaterowie filmowi, zabawy plastyczne, informacje i praktyczne porady specjalisty dotyczyć będą Kota w związku z obchodzonym 17 lutego  światowym dniem tego sympatycznego  zwierzątka.

Mimo, że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami,  często spotykają na nich osobniki  gatunku homo sapiens. Człowiek  udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów.  W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media. Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie mają święto 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 13 lutego w godzinach pracy Biblioteki lub telefonicznie pod numerem 33 8766429.

Zajęcia feryjne organizowane są także w Leńczach i Przytkowicach.

Filia Biblioteki Publicznej w Leńczach przygotowała specjalną ofertę dla zainteresowanych pracą bibliotekarza i funkcjonowaniem biblioteki. W czasie spotkań  „Biblioteka od kuchni” będzie okazja  do poznania  losów książki od momentu jej zakupu do oddania w ręce czytelnika  a także wejścia w rolę pracownika biblioteki.  Zapraszamy 17 i 24 lutego 2015 w godz.  10.30-12.00.

Tych, którzy chcą  połączyć przyjemne z pożytecznym zapraszamy do Filii Biblioteki Publicznej w Przytkowicach, która włącza się w akcję podjętą przez ZS nr 3  w ramach światowego Projektu  „Wszystkie Kolory Świata”. Jest to już III edycja tej znanej na świecie kampanii UNICEF. Podczas  warsztatów, organizowanych wspólnie z biblioteką szkolną , uczestnicy będą szyć szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. W zamian za „zaopiekowanie się” wybraną lalką przekazywane są darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Sudanie Południowym. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Laleczki wykonane w Przytkowicach wezmą udział w konkursie na najbardziej oryginalną pracę Projektu „Wszystkie Kolory świata III”.

Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy. Spotkania we wtorki  17 i 24 lutego 2015r.

 

Ferie z biblioteką