IPA Kalwaria Zebrzydowska gościnnie w Manchesterze

W dniu 26.11.2014 roku z lotniska Balice w Krakowie wyruszyła do Manchesteru delegacja IPA Kalwaria Zebrzydowska w składzie Artur Studnicki, Andrzej Mruczek, Sławomir Urbanowski, Tomasz Szabłowski, Bartosz Szabłowski, Krzysztof Zajda, Jerzy Stawowy i Stanisław Pająk.

W godzinach wieczornych zostaliśmy przywitani na lotnisku w Manchesterze przez naszych przyjaciół z IPA Rochdale-Manchester, a w drodze do hotelu mieliśmy okazję zobaczyć miasto nocą. Następnego dnia rano udaliśmy się do największego Centrum Handlowego - Trafford Centre, które zauroczyło nas ciekawą architekturą. Kolejnym punktem pobytu był GREAT MANCHESTER POLICE TACTICAL DOG UNIT – jednostka taktyczna policji, której specjalnością jest tresura psów policyjnych. Na miejscu przybliżono nam specyfikę jednostki oraz zapoznano z programem szkoleń psów do wykonywania zadań związanych z egzekwowaniem prawa, zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego ludzi, a także wykorzystaniem ich  w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. Każdy wyszkolony pies ma wykwalifikowanego opiekuna-przewodnika, który z nim współpracuje, zapewnia opiekę i dba o jego wyszkolenie.. Informacje, które usłyszeliśmy od swoich kolegów z policji oraz pokaz umiejętności psów policyjnych, zrobiły na nas duże wrażenie.

Po wizycie w jednostce policyjnej udaliśmy się na ETIHAD STADION klubu piłkarskiego Manchester City FC. Obiekt został zaprojektowany na Igrzyska Olimpijskie w 2000 roku, może pomieścić 60000 kibiców. W trakcie zwiedzania stadionu zauważyliśmy polski akcent dotyczący potyczki Górnika Zabrze z Manchester City w finale Pucharu Zdobywców Pucharu w 1969/1970 roku w Wiedniu.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzenia Centrum Manchesteru, a następnie muzeum policyjnego, w którym czas zatrzymał się ponad 120 lat temu.  W muzeum znajduje się zabytkowy sprzęt policyjny, mundury oraz eksponaty pozwalające odkryć fascynujący świat fałszerstw i kryminalistyki. Mogliśmy zobaczyć Sąd Sędziów z 1895 roku, oraz pojazdy wykorzystywane przez policję od 1950 roku.

Na zakończenie naszej wizyty w Manchesterze udaliśmy się na stadion OLD TRAFFORD klubu piłkarskiego Manchester United FC, zwyczajowo nazwany Teatrem Marzeń, który może pomieścić 75000 kibiców. Atrakcyjny, przestronny i najbardziej niezwykły stadion.

Niestety czas nieubłaganie płynie, drugi dzień pobytu w Manchesterze szybko minął, nadeszła pora wyjazdu. Ten krótki, lecz obfity w wrażenia wyjazd na długo zapadnie w naszej pamięci.

Artur Studnicki