Partnerska wizyta

W dniach 17-20 października 2014 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej gościła delegacja z Hameln - miasta partnerskiego w Niemczech.

Goście przybyli na zaproszenie Burmistrza, p. Zbigniewa Stradomskiego, aby wziąć udział w jubileuszu szkoły w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz towarzyszących tej uroczystości wydarzeniach i imprezach.

Goście zwiedzili nowo wybudowaną halę sportową, wzięli udział w koncercie uczniów szkoły , byli gośćmi Pani Dyrektor, mgr inż. Bożeny Kołodziej podczas Balu Absolwentów szacownej jubilatki – szkoły w Kalwarii oraz oglądali zmagania uczestników turnieju tańca towarzyskiego.

Poznawali także historię i kulturę naszej „małej ojczyzny”: złożyli wizytę w Lanckoronie i tamtejszej Izbie Regionalnej, zwiedzili otwartą w kwietniu tego roku nową ekspozycję poświęconą osobie Jana Pawła II w wadowickim muzeum , a także odbyli szereg spacerów po kalwaryjskich dróżkach.

Ważnym punktem pobytu Gości było także spotkanie z mieszkańcami naszej gminy, zaangażowanymi we współpracę miast Kalwaria i Hameln. W spotkaniu tym uczestniczyli zarówno obecni, jak i byli członkowie Zespołu współpracy. Najbardziej zaangażowani otrzymali od Pana Burmistrza dyplomy z podziękowaniami za pracę. W tym zacnym gronie znaleźli się przedstawiciele Hameln: Pan Wolfgang Weber, przewodniczący Związku Partnerskiego Miast w Hameln, Pani Gudrun Weigt, koordynator współpracy ze strony tamtejszego Urzędu Miasta oraz Pani Bernadeta Klüter. Spośród mieszkańców naszej gminy wyróżnieni zostali: Pani Krystyna Kuchareczko, wieloletnia koordynator i inicjatorka współpracy między miastami, Pani Halina Dudek z kalwaryjskiego LO oraz Pani Anna Machaj – była dyrektor ZS w Kalwarii, które rozpoczynały współpracę i wymianę uczniów a także o. Melchior Cichy z klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii, również inicjator współpracy obu miast.

Obecni na spotkaniu podzielili się wspomnieniami z początków współpracy, przedstawili także anegdoty związane ze swoją pracą, przede wszystkim jednak wyrażali nadzieję na dalszą, owocną współpracę obu miast i budowę europejskiego, otwartego społeczeństwa. Podjęte zostały również ustalenia dotyczące dalszej współpracy. Wśród nich należy wymienić udział artystów z Hameln w przyszłorocznych, jubileuszowych XX Letnich Koncertach Festiwalowych, dalszą wymianę młodzieży, szczególnie z kalwaryjskiego Liceum, nagradzanie najlepszych uczniów naszej gminy wakacyjnym pobytem w Hameln, wymianę i współpracę sportowców z Kalwarii i Hameln. Strona niemiecka planuje także wycieczkę do Kalwarii i okolic dla mieszkańców Hameln w przyszłym roku.

Goście byli zachwyceni pobytem w Kalwarii. Wielokrotnie podkreślali pozytywne zmiany, które dokonały się w ostatnim czasie, także te, które nastąpiły od czasu ich ostatniej wizyty w czerwcu ubiegłego roku: wspomniana już nowa hala sportowa, liczne place zabaw i fitness, nowe elewacje na budynkach szkół. Z ogromnym uznaniem wyrażali się o pracy wykonanej w Kalwarii, ale także w całej Polsce podczas ponad 20 lat współpracy Kalwarii i Hameln.