Był taki czas...

27 września 2014 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym odbyły się gminne obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość „My z niego wszyscy…” odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, a była odpowiedzią na apel Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Przed 75 laty, 27 września 1939 roku rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu na skalę światową, a zadaniem jego było podjęcie walki z okupantem.

W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Zbigniew Stradomski, przyjaciel szkoły Stanisław Żmija, radny sołectwa Stanisław Dolny Dolany Janusz Górny, sołtys Ewa Pacut, przedstawiciele rady sołeckiej, dyrektorzy szkół gminy Kalwaria Zebrzydowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, przedstawiciele grona pedagogicznego szkół z gminy Kalwaria Zebrzydowska, poczty sztandarowe, harcerze z zaprzyjaźnionej szkoły w Stanisławiu Dolnym Kępki oraz przewodnicząca Rady Rodziców, członkowie rad klasowych, rodzice i społeczność uczniowska.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, w trakcie której oddano hołd wybitnym strategom polskiego państwa czasu niewoli i rodakom poległym w czasie wydarzeń II wojny światowej. Następnie uczniowie ZSP w Stanisławiu Dolnym zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przybliżył zgormadzonym czas wojennej zawieruchy. Dramat II wojny światowej nie może pozostać tylko doświadczeniem i przeszłością, ale musi być także przestrogą dla przyszłych pokoleń. Odczytano także Apel Pamięci, w czasie którego wezwano zmarłych żołnierzy, partyzantów, dowódców, żołnierzy-druhów „Szarych Szeregów”, powstańców warszawskich, wojskowych i cywilnych konspiratorów oraz ofiary zbrodniczej przemocy.

Na zakończenie dyrektor Dorota Kawaler zwróciła się do Burmistrza Miasta, aby oficjalnie dokonał otwarcia świetlicy środowiskowej, która od bieżącego roku szkolnego zaczęła funkcjonować. W sobotę w świetlicy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć wystawę militariów z II wojny światowej, którą przygotował i zaprezentował Tobiasz Chodnik, pasjonat wojskowości i obronności.

Po zakończeniu odbył się wspólny poczęstunek, w trakcie którego goście dzielili się wrażeniami i dziękowali za podniosłą atmosferę oraz doznania artystyczne, jakich dostarczyli im występujący uczniowie.