IPA Kalwaria Zebrzydowska na słynnym torze Hungaroring

Członkowie IPA Kalwaria Zebrzydowska w dniach 25-27 lipca 2014 roku przebywali z rewizytą u zaprzyjaźnionych kolegów z IPA Węgry. Termin wizyty na Węgrzech nie był przypadkowy, gdyż w tym czasie odbywały się zawody F1 Grand Prix na Węgrzech, co chyba u wszystkich choć trochę interesujących się motoryzacją budzi wielkie emocje.

Zawody F1 na torze Hungaroring odbywają się od 1986 roku. Tor jest bardzo wąski i kręty, a przez to trudny technicznie.

Po przekroczeniu granicy słowacko-węgierskiej na przedstawicieli IPA Kalwaria czekał już węgierski policjant, który pilotował ich do miasta Vac. Tam po spotkaniu z komendantem policji Vac - ppłk Gaborem Latorovski, udano się na zwiedzanie centrum dowodzenia sił policji w związku z zabezpieczeniem F1 Grand Prix Węgry. Pierwszy dzień pobytu na Węgrzech zakończył się uroczystą kolacją z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji z Budapesztu oraz policjantów z Austrii, Rumunii, Słowacji, Francji, Polski biorących udział w zabezpieczeniu a następnie przejazdem na miejsce noclegu w rejonie Hungaroring.

Kolejnego dnia pobytu na Węgrzech, członkowie IPA Kalwaria zwiedzili stolicę kraju - Budapeszt. W centrum miasta zobaczyli i zwiedzili budynek Parlamentu, Zamek Królewski, most łańcuchowy i wiele innych ciekawych miejsc. Następnie udali się do położonego ok. 25 km na północny wschód od Budapesztu Pałacu Królewskiego w Gödöllő. Pałac ten w II połowie XIX wieku był ulubioną rezydencją austriackiej cesarzowej i węgierskiej królowej Elżbiety, znanej jako „Sissi“.

Również tego dnia mieli możliwość ponownie zwiedzać tor Hungaroring, gdzie odbywały się kwalifikacje, w których najlepszym okazał się Nico Rosberg uzyskując najszybszy czas okrążenia, co dało mu start z pierwszego pola w wyścigu.

W trakcie wieczornego pobytu na starówce w Budapeszcie delegacja IPA Kalwaria miała okazję spotkać ikonę F1 jakim jest Niki Lauda austriacki kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz Formuły 1 oraz kierowcę Teamu Mercedes AMG Lewisa Hamiltona brytyjskiego kierowcę wyścigowego, mistrza świata Formuły 1 w sezonie 2008, wicemistrza świata Formuły 1 w roku 2007.

Trzeci dzień wizyty na Węgrzech rozpoczęto zwiedzaniem Vác – największego miasta w pobliżu Budapesztu, leżącego na lewym brzegu Dunaju. W godzinach popołudniowych udano się na tor Hungaroring, gdzie gromadziły się już tłumy kibiców, których było ok. 120 tyś. Wszyscy wyczekiwali na start wyścigu, aż w końcu zaczęło się. Przy każdym okrążeniu emocje kibiców sięgały zenitu. Niecałe dwie godziny wyścigu minęły w błyskawicznym tempie: Ricciardo sięgnął po drugi triumf w F1. Drugie miejsce zajął Fernando Alonso, trzeci był Lewis Hamilton. Ryk silników, niesamowita atmosfera powodowały, że emocje z oglądania wyścigu na żywo były naprawdę wielkie.

Na zakończenie pobytu na Węgrzech delegacja IPA Kalwaria Zebrzydowska spotkała się jeszcze z głównodowodzącym zabezpieczeniem wyścigu F1, ppłk TOTH Csaba - Komendantem Policji Miasta Dunakeszi, po czym przyszedł czas na pożegnanie i powrót do Polski.

Tekst i zdjęcia: Artur i Ewa Studniccy