Półkolonia letnia 2014 w Barwałdzie Średnim

Grupa 40 dzieci spędziła miło i przyjemnie dwa pierwsze tygodnie wakacji na półkolonii zorganizowanej przez Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w Szkole w Barwałdzie Średnim. Zajęcia były urozmaicone. W celu uświadomienia dzieciom jak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest aktywne spędzanie wolnego czasu, uczniowie byli kilkakrotnie na basenie „Delfin” w Wadowicach.
Uczestnicy półkolonii obejrzeli także dwa ciekawe filmy promujące wartościowe postawy: „Jak wytresować smoka 2” oraz „Karol, który został świętym”. Nie zabrakło też ciekawych zajęć plastycznych, a estetyczne i pomysłowe małe dzieła sztuki zastały nagrodzone.
Wycieczki są dla dzieci bardzo atrakcyjnym sposobem poznawania rzeczywistości, należy je organizować, aby zaszczepiać w młodym pokoleniu pasje podróżnicze, dlatego też w naszym harmonogramie zajęć nie mogło zabraknąć wyjazdu poza najbliższą okolicę. Pobyt w Parku Edukacji Globalnej w Krakowie był bardzo interesującym przeżyciem dla dzieci. Uczestnicy półkolonii dowiedzieli się jak mieszkają ludzie na całym świecie oraz wzięli udział w lekcjach edukacyjnych pt.: „Mój kolega z Afryki”, „ Mój kolega z Ameryki Południowej” oraz „Wśród Indian Ameryki Północnej”.
W Lanckoronie zwiedziliśmy ruiny zamku oraz bardzo gościnnie zostaliśmy przyjęci w zagrodzie edukacyjnej u Pani Marty Mieczyńskiej. Dzieci piekły drożdżowe bułeczki, wykonywały różnorodne kwiaty z bibuły – róże, maki, stokrotki, słoneczniki i inne. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się maszynom i narzędziom używanym dawniej w gospodarstwie rolniczym. Był też pokaz koszenia trawy oraz dawne gry i zabawy wiejskie, między innymi przeciąganie liny.
Wysoka frekwencja dzieci na półkolonii oraz pozytywne opinie dzieci i ich rodziców dowodzą, że uczestnicy byli zadowoleni z takiej formy wypoczynku. Zorganizowane zajęcia spełniły cele dydaktyczne, wychowawcze i jeszcze lepiej zintegrowały społeczność uczniowską naszej szkoły.