Email Drukuj PDF

Wizyta gości z IPA Kopenhaga w Kalwarii Zebrzydowskiej

Już po raz kolejny IPA Kalwaria Zebrzydowska przyjmuje zagranicznych gości i zmienia ich wyobrażenie oraz mity o Polsce i Polakach. Tym razem w dniach 25-29 maja 2014 gościła siedmioosobową grupę z Danii. Członkowie IPA Kopenhaga przylecieli samolotem do Krakowa, stamtąd pod opieką członków IPA Kalwaria Zebrzydowska udali się do Kalwarii, gdzie zostali zakwaterowani w apartamentach na terenie Klasztoru oo. Bernardynów, znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po spotkaniu z przewodniczącym Regionu IPA Kalwaria Arturem Studnickim oraz przedstawicielami Klasztoru, goście wraz z przewodnikiem zwiedzali Klasztor oraz obiekty przyklasztorne wraz z szlakami Dróżek Kalwaryjskich.

Drugi dzień pobytu został poświęcony na wyjazd do Auschwitz-Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945) w Oświęcimiu. Nie ulega wątpliwości, że zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego wywarło wielkie wrażenie na duńskich gościach, którzy nie mieli wyobraźni o rozmiarze i tragedii ludzkiej jaka tam miała miejsce w czasie II wojny światowej. W czasie pobytu w Oświęcimiu spotkali się również z policjantami z KPP w Oświęcimiu.

Również tego dnia wieczorem odbyło się spotkanie członków IPA Kalwaria z duńskimi gośćmi w Bowling Clubie – Kręgielni w Wadowicach, połączone z wręczeniem legitymacji nowym, zasłużonym członkom IPA Kalwaria Zebrzydowska. W trakcie spotkania odbyły się zawody na kręgielni, w których najlepszą drużyną okazała się drużyna gości.
Kolejnego dnia przedstawiciele IPA Kopenhaga i IPA Kalwaria zwiedzali Szkołę Policji w Katowicach, która w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia, spotkali się także z Komendantem Szkoły Policji w Katowicach insp. mgr Jarosławem Kaletą.

W godzinach popołudniowych udali się na teren Browarów Tyskich, gdzie program pobytu obejmował zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, perły architektury i jednocześnie nowoczesnego zakładu, seans w kinie 3D oraz korzystanie z multimedialnych atrakcji, a na zakończenie degustację piwa w pubie.

Będąc na południu Polski nie sposób pominąć Krakowa. I tak następny dzień pobytu duńscy policjanci spędzili na zwiedzaniu Zamku na Wawelu i Starego Miasta. Kraków tak ich zauroczył, że opiekunowie grupy wrócili sami do Kalwarii, a duńscy goście pozostali do późnych godzin wieczornych w mieście Kraka.

W ostatni dzień pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta Zbigniewem Stradomskim, który przybliżył policjantom z Danii walory naszej gminy, w tym położenie na szlaku papieskim z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oo. Bernardynów, w skład którego oprócz bazyliki Matki Boskiej Anielskiej wchodzi zespół 42 kapliczek i kościółków położonych między górami Żar i Lanckoroną, oraz przedstawił Kalwarię Zebrzydowską z silnie rozwiniętym przemysłem meblarskim i skórzano-obuwniczym z tradycjami sięgającymi XVII wieku.

Na zakończenie swojego pobytu w Kalwarii przedstawiciele IPA Kopenhaga dokonali jeszcze szybkich zakupów w sklepie obuwniczym Conhpol w Stanisławiu, oraz zwiedzili wystawę mebli w Kalwarii, a w godzinach popołudniowych zostali odwiezieni na lotnisko do Krakowa.
I tak oto dobiegła końca wizyta naszych duńskich przyjaciół w Polsce. Ciekawy i urozmaicony pobyt, piękne tereny, miasta, specyficzne miejsca, gościnność i serdeczność spotkanych osób - to obraz, który zabrali ze sobą do Danii.

Ewa Studnicka