Koronawirus nie odpuszcza - Przestrzegajmy obostrzeń

Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje nieorganizowanie wesel na terenie powiatów wadowickiego, suskiego i nowosądeckiego – taką informację przekazała wczoraj (15.07) Krystyna Kozik, szefowa wadowickiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

To pokłosie liczby zakażeń koronawirusem z Wuhan wśród mieszkańców tych trzech małopolskich powiatów, którzy w ostatnim czasie bawili się na przyjęciach weselnych. Podczas wideokonferencji z udziałem wicestarosty Beaty Smolec, przedstawicieli starostwa, wadowickiego szpitala oraz powiatowych służb: policji i straży pożarnej rozmawiano o sytuacji na naszym terenie.

Nie jest ona łatwa. W ostatnich dniach zakażenie koronawirsem stwierdzono u 22 mieszkańców naszego powiatu. 12 z nich to uczestnicy wesela na terenie sąsiadującego z nami powiatu suskiego. Z kolei sześć osób zakażonych to osoby mające kontakt z uczestnikami zabawy weselnej. Łącznie w tej chwili mamy w powiecie 35 aktywnych zakażeń  SARS-CoV-2 (od początku pandemii na COVID-19 zachorowało łącznie 65 mieszkańców powiatu wadowickiego, z czego trzy osoby niestety zmarły).

Spośród osób obecnie przechodzących zakażenie, siedem zostało hospitalizowanych, jedna osoba jest w izolatorium, a 27 przebywa w izolacji domowej. W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych, wzrosła także liczba mieszkańców powiatu przebywających w kwarantannie.  Obecnie jest to aż 446 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy gmin: Andrychów (91), Mucharz (92) i Wadowice (83).

Te dane nie napawają optymizmem, podobnie jak wspomniana wyżej rekomendacja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca nieorganizowania wesel (pełna treść pisma w załączniku do tekstu). Ale są i lepsze wiadomości. Po pierwsze, spora liczba osób na kwarantannie to dowód na to, że Sanepidowi sprawnie udaje się ustalić, z kim osoby zakażone miały kontakt.  To oczywiście ma pomóc w zapobieżeniu rozprzestrzeniania się wirusa (dodajmy, że w ostatnich dniach pobrano także sporą liczbę wymazów do badań od mieszkańców powiatu).

Info: powiat.wadowice.pl

 

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie Miasta Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, suskiego i wadowickiego, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 ma charakter dynamiczny, a wzrost zakażeń tym właśnie koronawirusem pozostaje w bezpośrednim związku z organizowanymi na tych terenach przyjęciami ślubnymi/weselami – informuję, iż w takiej sytuacji nie rekomenduję organizacji takich przyjęć w wymienionych wyżej powiatach.

Brak rekomendacji, o której mowa, ma na celu wyłącznie ochronę zdrowia, a nawet życia tak mieszkańców tych powiatów, jak i osób przybywających do tych regionów, poprzez ograniczenie transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Proszę również o przypominanie i apelowanie do mieszkańców i gości odwiedzających Państwa regiony, wszelkimi możliwi kanałami komunikacji, o konieczności przestrzegania wszelkich nakazów i zakazów wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności z rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – oraz wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, uwzględniających specyfikę funkcjonowania różnych obszarów naszego, codziennego życia, o wzmożenie reżimu sanitarnego i stosowanie środków ochrony osobistej oraz o ograniczanie kontaktów społecznych (przyjęcia, zebrania, spotkania, itp.), w tym zachowanie bezpiecznej odległości.

 

Małopolski Państwowy
Wojewódzki Inspektor Sanitarny
lek. wet. Jarosław Foremny