Nie zabierajmy dzikich zwierząt z lasu, łąki

W czasie wiosennych spacerów po lesie, można natknąć się na młode, dzikie zwierzęta. Są urocze i mogą wyglądać na opuszczone, ale zawsze trzeba mieć na względzie fakt, że jest to ich naturalne środowisko życia.

Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zająców, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale troska o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.

Czego nie robić gdy spotkamy młode, dzikie zwierzęta:

  • nie wolno dotykać i głaskać zwierząt.
  • nie wolno ich dokarmiać, to co mamy w plecaku z pewnością nie będzie najlepszym rodzajem pożywienia.
  • nie wolno zabierać zwierząt z miejsca w którym je spotkaliśmy. Chodzi zarówno o przeniesienie kawałek dalej, a także o całkowite zabranie z lasu do domu.
  • nie wolno pozwalać swojemu psu, którego zabraliśmy na spacer, zbliżać się do młodych zwierząt. Nasz kochany i łagodny pupil może nagle poczuć instynkt łowiecki i zaatakować młode zwierzę.
  • nie wolno psuć legowiska lub gniazda, nie wolno go też poprawiać. Najlepiej zostawić je w takim stanie w jakim jest.

Udzielanie pomocy na siłę może im tylko zaszkodzić. W sytuacji, gdy znajdziemy dzikie zwierzę w lesie, podczas spaceru należy zachować zdrowy rozsądek, by nie zrobić krzywdy zwierzęciu i siebie nie narazić na niebezpieczeństwo.

Przed zabraniem zwierzęcia z lasu, należy się zastanowić czy jest to konieczne. Jeśli zwierzę jest zdrowe, to bezwzględnie należy pozostawić je w lesie, który jego naturalnym środowiskiem i domem. Zabierając z lasu małą sarnę na oczach jej matki wyrządzamy jej wielką krzywdę. Tak „uratowane" zwierzę w zasadzie nie ma szans na wychowanie wśród ludzi i powrót do naturalnego środowiska.