Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach

W dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r. odbędzie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom!”. Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat, zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom, aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest właśnie bliski kontakt z książką jako słowem pisanym.

Akcja Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom  przeprowadzana jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku Fundacja ogłasza Złotą Listę Cała Polska Czyta dzieciom - książek rekomendowanych dla dzieci do czytania. Są to starannie wybierane  książki skierowane do dziecka, dostosowane do jego wieku i wrażliwości, nie wzbudzające lęków; napisane poprawnym i pięknym językiem, promujące wzorce postaw akceptowanych społecznie jako dobre, mądre, sprawiedliwe, nieukazujące złych oraz niebezpiecznych zachowań jako atrakcyjnych.

Obecnie Złota Lista liczy ponad 350 tytułów – zarówno uznanych klasyków literatury polskiej i światowej, jak i nowości wydawniczych z ostatnich lat.

Lista książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej posiada w swoich zbiorach większość książek polecanych przez Fundację. Polecamy również  Kolekcję Cała Polska Czyta Dzieciom- wyjątkowe książki dla dzieci i młodzieży, a także dla rodziców i dziadków do wspólnego czytania. Piętnaście tomów, znakomite tytuły, uznani autorzy, wartościowe lektury na całe lata, ilustrowane pięknie przez Anitę Głowińską. Wszystkie tytuły są rekomendowane przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Wszystkie książki Kolekcji są napisane lub tłumaczone wedle najlepszych standardów polszczyzny, dostosowane do wieku i wrażliwości dzieci. Mają rozwijać dobry smak, wrażliwość estetyczną, poczucie humoru oraz przekazywać pozytywne wartości. W Kolekcji znajdują się tytuły dla dzieci i młodzieży od 5 do 13 lat.

Zbiory biblioteki uzupełniamy także o książki- laureatki konkursu im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” a także inne wydawnictwa Fundacji np. Pierwsza Książka Mojego Dziecka.

Zachęcamy do czytania dzieciom „dobrych” książek. Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, społecznym, kulturalnym i moralnym.

biblioteka.kalwaria.pl