Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), to co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała raport dotyczący stanu czytelnictwa w naszym kraju, którego wyniki są optymistyczne!

Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Oznacza to wzrost czytelnictwa w Polsce o 2%. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost, udziału bibliotek jako źródła książek, a także wzrost zakupów książek – stwierdził dyrektor Biblioteki Narodowej.

Raport wskazuje także na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty W latach ubiegłych 23 % respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 % ankietowanych. To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego upominku.

Takie wyniki czytelnictwa w Polsce to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe, ale także takich kampanii społecznych jak organizowana przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, dzięki której od 2017 roku do noworodków i przedszkolaków trafiło 1 175 000 książek, a 45% przedszkolaków, którzy dzięki akcji odebrali książki w bibliotekach, to całkiem nowi użytkownicy.

Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Wszyscy ostatnio zmagamy się z wieloma trudnościami związanymi z pandemią, która dotyka wszystkich sfer naszego życia, także kultury. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który jest doskonałą okazją , żeby przypominać o wielkim znaczeniu książki w życiu człowieka i aby podziękować wszystkim, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem tworzą życie literackie w Polsce.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni” - napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

 

Bogusława Moskała